4 Kroki: jak cieszyć się każdą chwilą

27.02.2006

Jason Garcia

Bardzo często ludzie biorą życie i wszystko, co ono oferuje, jako coś pewnego. A uświadamiają sobie, jak wiele ono znaczy, dopiero po jego stracie. Przyczyna tego jest bardzo prosta; trudno jest doceniać wszystkie otaczające nas rzeczy, ponieważ ciężko jest wyobrazić sobie życie bez nich.

Przykład dokładniej to zobrazuje. Wyobraź sobie, że siedzisz przy stole o długości 100m. Na nim stoją setki różnych posiłków. Dania główne, desery, drinki i dużo więcej. Pokrywają one cały stół. Jesteś całkiem sam i wszystko na tym stole należy do ciebie.

A teraz spróbuj nie brać tego za pewnik. Spróbuj docenić każdy posiłek tak, jakby miał jutro zniknąć. Nie jest to łatwe. Trudno nie brać tego jedzenia jako coś pewnego, skoro jest go tak dużo przed tobą.


Ludzie mówią: żyj pełnią życia, doceniaj każdy dzień. Jest to trudne dla większości, ponieważ - tak jak z jedzeniem - jest tak bardzo dużo dni do końca. Kiedy wiesz, że będziesz na tym świecie jeszcze 40 lat albo więcej, ciężko jest myśleć o tym dniu, że to może być twój ostatni.

Nie trać nadziei, jest na to rada. Nazywa się „Krok w tył”. Szybki sposób, który pomoże ci doceniać swoje życie i wszystko, co ono oferuje. Będziesz miał w swoim życiu coraz więcej momentów wypełnionych szczęściem i satysfakcją.

1. Uświadom sobie, że żyjesz „tu i teraz”

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że jesteś pośród czegoś dobrego. Może to być piękny dzień z rodziną na wakacjach albo cudowne popołudnie z przyjaciółmi. Jesteś sędzią momentów, które chcesz doceniać.

2. Zrób krok wstecz
To jest najważniejsza część. Jak już raz wyobrazisz sobie, że doświadczasz tego momentu, i chciałbyś, aby trwał on wiecznie, zatrzymaj się na chwilę i zrób krok w tył.

Zabierz siebie daleko od tej sytuacji. Idź na krótki spacer, zrób szybką przerwę albo po prostu zamknij oczy.

Jeśli już wymazałeś siebie z tej sytuacji, pomyśl o niej, jakby wydarzyła się w przeszłości.

Przypomnij sobie, ile w tej scenie było szczęścia, jej detale i ludzi, którzy cię otaczali. Przypomnij sobie, co wtedy czułeś, usłysz i zobacz dźwięki i postacie. Zapamiętaj, jak bardzo cieszył cię ten czas i jak bardzo chciałbyś to przeżyć jeszcze raz.

3. Zrób ponowne wejście
Gdy poczujesz szczęście tego właśnie momentu, myśl o nim; nie jest on już w przeszłości, jest właśnie teraz! Po prostu myślałeś o tym, jak dobrze czułeś się w przeszłości i jak możesz ożywić to uczucie w teraźniejszości.Po prostu doceniasz obecną chwilę, spoglądając na wyobrażoną przez siebie sytuację.


4. Ciesz się
To będzie moment, który - tak jak pozostałe - w końcu przyjdzie. Z myślą, że cieszy mnie to, pozwól tym dobrym chwilom zatopić się w umyśle. Rozejrzyj się, jesteś pośrodku czegoś wspaniałego.


Robienie kroku wstecz zawsze, teraz jak i później, pozwoli ci cieszyć się życiem. Szczęśliwe chwile będą jeszcze lepsze i będą trwały dużo dłużej.

Dodaj do ulubionych 0 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (4)
rymek
rymek
8.10.2009 23:16
Bardzo mi to pomoglo na obecna chwile..:)
Ale mysle ze szybko o tym zapomne i nadal bedzie tak jak bylo..
szcera
szcera
20.09.2009 12:59
;(
ada
ada
18.07.2009 14:43
szczerze mowiac te rady nie pomogly mi.... spowodowaly tylko zesie poplakalam bo wiem ze te wspaniale chwile juz nigdy nie wroca :(
dora
dora
24.11.2006 18:35
właśnie tego typu rad i artykułów potrzebuje czytać .To mi pomaga .pa.