List od Pani Pozytywnej

Pani Pozytywna :]
27.02.2006

Hej, Pozytywni!

Mała przerwa na uwolnienie wyobraźni. Myślę, że niektórzy ją znacie.
Zamknijcie oczy i starajcie się wyczyścić umysł z jakichkolwiek myśli. Nie próbujcie się na tym skupić. Po prostu to zróbcie. Wyobraźcie sobie, że jesteście nad morzem. Nieważne, jakie to będzie morze. Ważne, byście czuli się tam dobrze. A teraz pomyślcie, że macie w rękach słoik. Tak, słoik. Taki dość duży, tylko nie przesadźcie ze swoją wyobraźnią :]
Jak wam idzie? Czujecie się dobrze i wygodnie? Jeśli nie, to zatrzymajcie się i wróćcie do początku.

Więc wróćmy do słoika. Włóżcie do niego jak najwięcej dużych kamieni znalezionych na plaży. Tyle, ile pomieści, nie ponad to. Nie można przecież wypełnić go aż tak, bo nigdzie go później nie doniesiecie. Wysypie się nie tylko to, co jest ponad, ale i część ze środka. Teraz poszukajcie trochę mniejszych kamieni. Też wypełnijcie nimi słoik jak najbardziej się da, ale pamiętajcie o tym, o czym wspomniałam wcześniej. Nigdy ponad miarę :]
Wydaje się wam pewnie, że słoik jest już pełny. Tak się wydaje przynajmniej części z was.
To teraz przypomnijcie sobie, że jesteście na plaży. Weźcie do ręki garść piasku i wsypcie go do słoika. Piasek się zmieścił, prawda? Weźcie kolejną garść. Jeśli czujecie się zmęczeni, to usiądźcie chwilę i odpocznijcie. Musicie przecież czuć się dobrze. To jest w tym wszystkim najważniejsze. Wsypcie teraz tyle piasku, by wypełnić słoik całkowicie. Niech to będzie takie małe uwieńczenie.
Ale przecież jesteście nad morzem. Co z wodą? Może spróbujcie wlać jej trochę do waszego „dzieła”. Choćby kropelkę, choćby odrobinę.
Tak, teraz możecie głośno powiedzieć, że "słoik jest pełny".
Czym dla was teraz jest słoik? Waszym małym dziełem. Waszą pamiątką... Ale przecież nie tylko słoik jest waszym dziełem.

Na początku włożyliście duże kamienie. To były najważniejsze wydarzenia waszego życia. Dla każdego inne, wyjątkowe. Dla kogoś prosty gest był tak ważny, dla innych ślub lub narodziny.

Później te trochę mniejsze kamienie. To te ważne i mniej ważne wydarzenia. Te, które zdarzają się na co dzień. Te wydarzenia, które wypełniają nasze życie. Które wspominamy.
Czym jest piasek? Piasek jest każdym gestem, każdym zdarzeniem, które się wam przydarza. Nie pamiętacie ich wszystkich, tak jak wszystkich ziarenek. Jest ich tak dużo, że nie można ich zliczyć. To każde otwarcie drzwi, każde odebranie poczty, włączenie komputera. To szczególnie każde słowo, które wypowiadacie. Do bliskich, do rodziny, znajomych, nieznajomych... To wszystko to, czym sprawiacie radość, szczęście, ale i smutek i rozczarowanie.

A co z wodą? Woda to wasze myśli. Znacie je tylko wy. Ale to one, tak jak woda na piasek, wpływają na wasze zachowanie. Na to, jak się odnosicie do siebie i innych. Na to, jacy jesteście.
Czujecie się dobrze? :]

Chodzi o to, byście wiedzieli i pamiętali, że wasze życie nie składa się tylko z wielkich, najważniejszych wydarzeń. Z niecodziennych sukcesów, z porażek, które każdemu się czasem zdarzają. Wasze życie nie składa się też tylko z wydarzeń codziennych. Z tych zapamiętanych. Z obejrzanego filmu, przeczytanej książki, wyjścia z przyjaciółmi. Ono składa się ze wszystkiego, co robicie. Nasze życie składa się z każdej myśli, z każdego gestu, z każdego uśmiechu. Pamiętajcie, że to, jacy jesteście na co dzień, nie tylko w oficjalnych sytuacjach, wpływa nie tylko na wasze życie, ale na życie tych wszystkich, którzy was otaczają. Nawet tych nieznajomych. Starajcie się sprawiać, by każdy dzień był wypełniony po brzegi. Był wypełniony pozytywnymi emocjami i myślami, bo to będzie właśnie wasza pamiątka, wasze dzieło.


Pani Pozytywna :]  
Dodaj do ulubionych 3 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika: Pani Pozytywna :]
Może Cię zainteresuje
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (9)
madzia69
21.09.2011 18:46
Bardzo fajny artykuł:))
Magdita
27.07.2010 14:29
również będę wracać do tego artykułu :)
Judy
16.02.2010 19:17
To jest bardzo mądre!! Na pewno będę o tym myśleć. Bardzo mnie ten artykuł zainteresował.Gorąco pozdrawiam :)
Flora
Flora
31.08.2009 23:08
Nie da się opisać jak bardzo potrzebni są tacy ludzie jak Pani. Takie teksty jak ten. Dziękuję. Będę o tym pamiętać.
Kasia
Kasia
23.02.2009 19:49
bać się szczęścia... logiczne moim zdaniem ale i nie mądre ;]
ja też bałam się być szczęśliwa w podst. i na wakacjach jak zmieniałam szkole powiedziałam chociaż ten tydzień ten jeden raz staraj się być szczęśliwa...
i wiecie co spodobało mi się... jestem w 2 gim. od tamtej pory jestem uśmiechnięta kobieta chodząca po korytarzach mojego boskiego gim :d
Bratka
Bratka
9.05.2007 23:23
DZIęKUJę! Mam to co w życiu najważniejsze, ale nie potrfię tego wykorzystać bo boję się być szczęśliwa.
Z drugiej strony boję się że zmarnuję to co mam i pod koniec życia nie będe umiałaspojrzeć w oczy osobie która co dzień patrzy na mnie w lustrze
renia
renia
7.02.2007 12:11
Bardzo dziekuje Pani Pozytywnej za piekny tekst ktory bardzo mi sie spodobal ktory nastawil mnie na inne spojrzenie na otaczajaca mnie rzeczywistosc
aga
aga
29.06.2006 13:36
Usłyszałam wczoraj o waszej stronie w radiu.Dzisiaj postanowiłam sprawdzić co to jest. Jestem z natury pesymistka i szukam optymizmu w sobie i wokół. Przeczytałam pare tekstów zamieszczonych na waszej stronie i dopiero ten poruszył mna. Nie wiem jak na długo, ale Dziekuję Pani Pozytywnej.
Andrzej
Andrzej
15.05.2006 21:06
Dziekuje Pani Pozytywnej.Wspanialy list, ktory zmusza do spojrzenia na zycie z innej , lepszej perspektyuwy.