Dysk twardy w głowie

Joanna Tomczyńska
27.02.2006

Dlaczego wiele inteligentnych osób ma problemy z dobrym funkcjonowaniem w codziennym życiu, a inni, całkiem przeciętni, osiągają bardzo wiele? Nie zawsze kluczową rolę odgrywa tu lepszy start życiowy, korzystny zbieg okoliczności, czy po prostu szczęście. Metoda NLP tłumaczy to doskonałym wykorzystaniem własnych możliwości. Według jej twórców mózg jest doskonałej klasy komputerem. Musimy tylko nauczyć się z niego korzystać…

Pełna nazwa tego zjawiska w języku polskim to programowanie neurolingwistyczne. Jego zasady opracowali Richard Bandler i John Grinder wraz z grupą współpracowników. Na świecie metoda NLP jest wykorzystywana od lat siedemdziesiątych.
- Fenomen NLP opiera się na zasadzie porównania mózgu ludzkiego do komputera. Aby działał on tak, jak tego oczekujemy, powinien być właściwie zaprogramowany i jego „użytkownik” powinien posiadać instrukcję obsługi. Tak obrazowo ujęli to twórcy metody - opowiada Joanna Górna, praktyk NLP i zarazem czynna instruktorka jogi.

NLP zakłada, że możliwości ludzkiego mózgu, którego prawidłowe funkcjonowanie jest przecież niezbędnym warunkiem naszego życia, są ogromne w stosunku do przeciętnego wykorzystania. Poprzez proste ćwiczenia można nauczyć się lepiej wykorzystywać posiadany potencjał. Można też uwolnić się od negatywnych emocji, które często blokują nasze postępowanie.
- Jedna z tez NLP mówi, że mapa nie jest terenem. Oznacza to także, że nasze wyobrażenie świata nie jest przecież światem. Gdy zmienimy wyobrażenie, zmieni się dla nas prawie wszystko. Kolejna zasada przypomina, że umysł i ciało stanowią jedność. Nasz stan psychiczny wpływa na fizyczny i odwrotnie. Gdy zmienimy swoje myśli, nie pozostanie to bez wpływu na nasze samopoczucie. NLP ma także założenie, że ludzie posiadają cały potencjał, jaki jest im potrzebny w życiu i problemem może być tylko nieumiejętność korzystania z niego - opowiada Joanna Górna.

Z zasadami NLP możemy się zapoznać samodzielnie, korzystając z dostępnej na polskim rynku literatury. Możliwe jest też odbycie kursu w warunkach domowych przy wykorzystaniu autorskiego zestawu ćwiczeń, przewidzianego na 21 dni. W większych miastach dostępne są też różnego rodzaju kursy oparte na tej metodzie. Wykorzystują ją w pracy również psychoterapeuci i psychiatrzy.
- Dzięki praktykowaniu NLP można wiele zmienić w życiu - począwszy od poprawy komunikacji z innymi ludźmi i uwolnienia się od negatywnych wspomnień po dokonywanie maksymalnych życiowych osiągnięć. Twórcy NLP nie składają nierealistycznych obietnic, lecz pomagają ułożyć plan osiągnięcia założonego przez nas celu - wyjaśnia Joanna Górna.

Ćwiczenia tworzące, wspomniany 21 - dniowy program, są bardzo sugestywne i praktyczne. Nie ma w nich mowy o tym, że wystarczy czegoś intensywnie pragnąć i marzenie samo się spełni. Aby to się dokonało, należy działać.

- Prostym dowodem na prawdziwość zasad NLP jest głośne wypowiedzenie zdań „Jestem wspaniały, wszystko mi się w życiu udaje” oraz „Jestem do niczego, nic mi się nie udaje”. Gdy siedzimy zgarbieni, z twarzą ukryta w dłoniach, raczej uwierzymy w wersję pesymistyczną. Gdy usiądziemy wyprostowani, ogarniając wzrokiem wszystko, co w jego zasięgu, przychylimy się do pierwszego zdania. Jest to dowodem, że w naszym życiu wszystko jest powiązane - nasza mowa ciała, stan psychiczny, samoświadomość i to, co udaje nam się zrealizować - wyjaśnia nasza rozmówczyni, która od lat praktykując również jogę, wyznaje zasadę, że poprzez ciało można efektywnie dotrzeć do psychiki.
W ćwiczeniach NLP każdy znajdzie coś dla siebie. Osoba mająca problem nieśmiałości dostanie receptę na pokonanie go. Osoba niezdecydowana będzie mogła precyzyjnie określić swoje pragnienia. Ktoś mający problem z wyrażaniem swoich uczuć spróbuje czytelnie i skutecznie porozumiewać się z innymi. Nauka NLP czasami nasuwa pytanie, czy nie stwarza zagrożenia manipulacji drugą osobą.
- Prawie wszystko można wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem, do czynienia zła - pragnienia i uczucia, religię, naukę. Nożem można pokroić chleb, ale także skaleczyć się - puentuje Joanna Górna.

Dodaj do ulubionych 1 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika: Joanna Tomczyńska
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (3)
Kasia
Kasia
23.02.2009 19:31
to oprogramowanie to najczęściej optymizm ze wszystko będzie dobrze...


ja mam zazwyczaj to wadliwe oprogramowanie, ale mam kogoś takiego że zawsze jak zadzwonię do niego to humor od razu wraca uśmiech na twarzy się pojawia i w ogóle happy... to jest super... jedne telefon a w życiu jakby piękniej ;]
Darwin
Darwin
4.07.2006 10:04
to, że nasz umysł działa jak komputer udało mi się odkryć jakiś czas temu. Problemem z naszym umysłem zaczynają się gdy podobnie jak w prawdziwym komputerze mamy zbyt dużo "programów", nasze codzienne życie przypomina to co dzieje sie w sieci internetowej i podobnie jak tam w naszym życiu też możemy dostać pocztę z wirusem, trojanem, robakiem itd. Dlatego ważne jest to aby mieć zasady, odpowiednie podejście i "oprogramowanie", które pomoże nam pozbyć się tych wirusów.
Renata
Renata
9.05.2006 23:54
Codziennnie motywuję mojego starszego syna, uwierz w siebie, dasz radę, jesteś w tym dobry...
Co sprawia,że sama muszę być prawdziwa , w tym co robię, myślę i mówię.