Sztuka pozytywnego myślenia

27.02.2006

Klaus W. Schneider

1. Siła myśli i sposób jej działaniaKto myśli, że jest szczęśliwy, ten jest szczęśliwy – i na odwrót. Szczęście i pech nigdy nie są przypadkowe, ale stanowią regularne następstwo pozytywnego lub negatywnego sposobu myślenia. Każda myśl ma pozytywne lub negatywne konsekwencje dla ciała. Myśli oddziałują tym efektywniej, im bardziej są aktywne, ukierunkowane („wyobraźnia”), bardziej obrazowe i emocjonalne; im bardziej są wsparte przekonaniem i wiarą. To sprawdza się pod względem pozytywnym i negatywnym; dręczenie się, troski, lęk, nienawiść, oczekiwanie na chorobę niosą w sobie automatyczną realizację swoich treści!

Podświadomość nie zna słówka „nie”. Urzeczywistnia ona właśnie to, czego się na siłę nie chce. Bezpośrednie kierowanie podświadomością za pomocą woli nie jest możliwe. Jest jednak możliwe drogą pośrednią: poprzez zaprzęgniecie woli do kierowania i intensyfikacji siły wyobraźni!

2. O oddziaływaniu pozytywnych obrazów celowych

Jako przykład (spośród wielu możliwych) wybraliśmy sport, aby w sposób naturalny zademonstrować niewiarygodną siłę pozytywnych myśli – także w odniesieniu do praktycznych przypadków. We wszystkich dziedzinach sportu wiadomo (od dawna) , że trening mentalny jest, co najmniej, tak samo ważny jak właściwy trening sportowy. Trening mentalny, to jednak nic innego jak uprzednie planowanie w myślach, wyobrażanie sobie przebiegu wydarzenia, budowanie żywych, pozytywnych obrazów celowych, aktywowanie motywacji, zaufania i wiary w zwycięstwo. Dzięki temu jest „torowany” fizyczny przebieg zdarzeń i wielkie pokłady osiągnięć, zazwyczaj nieużywane, są gotowe do wykorzystania. Nie poddają się jednak one aktywacji przez samo tylko natężenie i aktywację woli, ponieważ są połączone z wewnętrznymi wyobrażeniami zawodu i z pewnością doprowadzenia do powodzenia.

3. Oddziaływanie pozytywnych i negatywnych myśli na innych ludzi.

Jeśli chce się oddziaływać na innych – np. na swoje dzieci lub współpracowników – nigdy nie należy tego robić za pośrednictwem napominania, krytykowania, rozkazywania czy też gróźb! Podświadomość nie zna tego decydującego słowa „nie”, lecz realizuje z pewnością właśnie to, czego dana osoba nie powinna robić. Im uporczywiej kogoś przed czymś ostrzegacie, tym plastyczniej kształtujecie przez to jego wewnętrzne obrazy celowe, które automatycznie służą podświadomości jako „plany budowlane” („pułapka krytyki”). Obchodźcie się, więc z innymi osobami taki sposób, jak gdyby już teraz byli tacy, jacy powinni stać się w przyszłości.. I pomyślcie o tym, że oddziałujecie na innych nie tylko werbalnie, ale także niewerbalnie. Ich wewnętrzne siły realizują nie to, co wy macie akurat na myśli albo, co powiedzieliście, lecz to, co zrozumieli (choćby fałszywie) lub zinterpretowali (choćby błędnie).

4. Prawo aktywizacji sprawności
Zgodnie z prawem Yerksa-Dodsona, istnieje potrzeba dostarczania motywacji sprawnościowej z odpowiednią aktywizacją psychiczną i ewentualnie fizyczną. Jednak w przypadku nadmiernej motywacji lub aktywizacji powiększa się stopniowo brak koordynacji sił, a przez to obniża się sprawność.

A zatem: ruszać się, ale bez przesady! „Mieć pazur”, ale nie być nachalnym! Do sukcesu prowadzi nie wysiłek (walczenie z własnymi oporami wewnętrznymi), lecz motywacja, która umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności roboczej bez wewnętrznych oporów, a dzięki temu bez zmęczenia.
Motywowaniu do aktywności musi zawsze towarzyszyć równie silne motywowanie do opanowania, aby energia nie została po części zużyta na usztywnienie. Optymalna sprawność możliwa jest tylko wtedy, gdy jest się upartym jak osioł, a jednocześnie zupełnie na luzie, czyli gdy występuje jednakowa motywacja do aktywności i do opanowania.

5. Wzory pozytywnego myślenia
Życie gotuje nam ciągle nowe problemy i różne losowe przypadki. Czy z ich powodu załamiemy się, czy też dzięki nim wzrastamy – to zależy wyłącznie od naszego sposobu myślenia lub motywacji. Jeśli uda nam się rozpoznać w losowych przypadkach ukryte w nich szanse wzrostu, to wtedy szybko możemy zlikwidować wszystkie inne przeciwności. Dzięki temu, by tak rzec można „zamienić w zadowolenie” ból straty. Aby budować motywację, używa się ponadto zaoszczędzoną energię, i w ten sposób ciężkie zadania fizyczne i psychiczne stają się dziecinną igraszką.

qaoslp3księgarnia


Sztuka pozytywnego myślenia

Dodaj do ulubionych 1 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (2)
truskawka
23.10.2010 18:36
porażka może stać się sukcesem, gdy przynosi doświadczenie stajemy się odporni
Ania
Ania
13.05.2009 21:09
Witam ,

Zgadzam się z tymi myslami :) Bądzmy szczęśliwi i myslmy pozytynie o naszym szczęsciu :)
Z tej okazji zapraszam na pozytywne wakacje www.perfect-holidays.pl