Przesłanie pozytywnego myślenia

28.02.2006

MYŚL to czynność, funkcja, praca umysłu; proces poznawczy, myślenie, władza psychiczna.

MYŚL to wynik rozważań, skutek myślenia: wyobrażenie, pojęcie, sąd, wniosek, pogląd na świat, przekonanie, idea przewodnia, koncepcja.MYŚLENIE to umiejętność, zdolność.

MYŚLICIEL to człowiek dążący do poznania i rozumienia rzeczywistości, realizujący to dążenie w pracy myślowej. Dziś człowiek myślący to człowiek podmiotowy, człowiek "biorący los w swoje ręce", ktoś w pełni odpowiedzialny za siebie i zdolny w pełni się kształtować.


POZYTYWNY: akceptujący, aprobujący, wyrażający zgodę na coś, zasługujący na dodatnią ocenę, pomyślny. Pozytywnie do czegoś ustosunkowany, otwarty i pełen wartości.

POZYTYWNE MYŚLENIE to szczególny stan umysłu (i/lub ciała), decydujący o odczuciach, zachowaniach i skuteczności działania. (Pozytywne myślenie wywołuje szczególny rodzaj emocji. Odpowiednio często powtarzające się wrażenia emocjonalne są przez nasz system nerwowy, odbierane jako coś rzeczywistego, nawet jeśli w istocie nie mają miejsca).

Zalewani jesteśmy negatywnymi informacjami o wojnach, napadach, rabunkach, wypadkach. Dominuje katastroficzna wizja przyszłości. Większość gazet i pism, na pierwszych stronach umieszcza treści i zdjęcia o agresji i przemocy. W dziennikach radiowych i telewizyjnych jako pierwsze przekazywane są informacje o trzęsieniach ziemi, powodziach, huraganach. Czy tak jest naprawdę? Czy świat jest tak ponury i "czarny"? A może nie jest tak źle? Może świat jest nie tylko czarny i biały...? Zwykle między czernią a bielą jest cała gama różnych odcieni szarości: od ciemnych, głębokich i zimnych, do jasnych, delikatnych. Znane jest twierdzenie, że świat zawsze jest taki sam. Zmienia się natomiast kąt i perspektywa, z której na niego patrzymy. Myśląc o przyszłości nie powinniśmy, a nawet nie możemy, widzieć jej jako czarnej plamy. Takie widzenie przyszłości jest szkodliwe, niekonstruktywne i nie prowadzi do twórczych rozwiązań. Psychologowie, lekarze, naukowcy, trenerzy zajmujący się działaniami twórczymi zwracają uwagę na to jak wiele korzyści wynika z myślenia pozytywnego.

Dodaj do ulubionych 0 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (3)
Nika
Nika
2.06.2007 21:50
Ja podobnie jak Arnika mam mamę zgożkniałą,bojażliwą i płaczliwą.Do pewnego momentu mojego życia byłam podobna do niej.Na szczęście uswiadomołam sobie,że jak chcę żyć psychicznie spokojniej muszę się od tego uwolnić.Zaczęłam bardzo mozolną pracę nad sobą.Dziś jestem pozytywnie nastawiona do życia.Ale wiem,że cały czas trzeba się pilnować aby nie wpadać w dołki negatywnych myśli.Pracować nadal nad sobą.Dlatego dziękuję Wam "pozytywne.com",że jesteście.Budujecie mnie codziennie,co sprawia ja jestem szczęśliwa a przy tym, wszyscy wokół mnie.
arnika
arnika
2.05.2007 20:46
Tak,trzeba pozytywnie myśleć!Wiem coś o tym gdyż
wychowałam się w domu,gdzie mama była zgożkniała/może z jakiegoś powodu była nieszczęśliwa?/,ponura,płaczliwa z byle powodu.Wiem dziś,że była rozpieszczoną przez mamę jedynaczką.Pamiętając o tym wbrew wszystkiemu chcę pozytywnie myśleć,nawet oszukując się trochę.To nie szkodzi.A o ile lepiej żyje się mnie i ze mnąi!!! Dzięki za www.pozytywne.com!!!!
kiki
kiki
9.05.2006 13:28
Nie wątpię,że pozytywne myślenie czyni cuda,ale.. czy czasem nie wpadamy w potężny wir samosugestii i czy napewno mamy rację przekonując siebie samych o słuszności naszych działań? Czy pozytywne myślenie pozostawia nam lukę na odrobinę samokrytycyzmu? I czy w pewnym momencie nie przeradzamy sie w podłych egoistów myślących tylko o własnym uśmiechu...