A właściwie co to takiego ta jakość życia?

16.11.2009

 

Z pewnością udzielisz na to pytanie intuicyjnej odpowiedzi. Na przykład, że to poziom komfortu Twojego życia albo poczucie zadowolenia z niego lub też że zależy ona od posiadanego majątku. Twoje odpowiedzi będą dobre. Nie jestem wyznawcą teorii, że złe odpowiedzi w ogóle nie istnieją.

Przyjrzyjmy się, co na temat jakości życia można znaleźć w mądrych książkach. Czasami używa się zamiennie określenia „poziom życia”, ale termin ten sugeruje według mnie odnoszenie się tylko i wyłącznie do pieniędzy. Jakość życia to niewątpliwie Twoje subiektywne odczucie, ocena tego, jak Ci się żyje. Możesz porównywać się z innymi albo ze sobą na różnych etapach życia.

 

Można podać definicję deskryptywną, opisową jakości życia, czyli podać jej cechy, elementy, części składowe. Ty odpowiadając na pytania, czy coś jest do zmiany lub czy coś innego nie pozwala Ci dobrze funkcjonować, będziesz w stanie zmienić życie. Pod warunkiem oczywiście, że będziesz tego chciał.

Pamiętaj o jednym: nie dla wszystkich pewne kryteria będą równie ważne. Dla jednych ważne będą pieniądze, dla innych bogactwo przeżyć.

Niektórzy zwracają uwagę na to, że jakość życia jest stanem między marzeniami a stopniem ich realizacji. Innymi słowy im większe, lepsze, pełniejsze zaspokojenie Twoich potrzeb, tym wyższa jakość życia.

Jeszcze inni uważają, że jakość życia wiąże się z rozwojem, zmianą, a nie zależy od warunków zewnętrznych. Tyle że aby móc się realizować czy zmieniać, muszą zaistnieć konkretne warunki. Choć może jakiś abnegat i stoik stwierdzi, że nic nie jest ważne oprócz tego, co wewnątrz niego. Nie jest to takie proste.

Cały czas znajdujemy się pod wpływem środowiska fizycznego, kulturowego, społecznego i nie da się od tego uciec. Nawet kosmonauta w przestrzeni kosmicznej jest zależny od wielu czynników z zewnątrz, choć próżnia wydaje się taka… pusta. Jakość życia to termin wieloznaczny, którego ostateczna definicja zależy od Ciebie! Czynniki, elementy, składowe, gotowe rozwiązania, są oczywiście ważne, ale to Twoje odczucia i przemyślenia doprowadzić Cię mogą do sukcesu. Pamiętaj o tym!

Tekst pochodzi z:

Po prostu żyj

Przemysław Pufal

Dodaj do ulubionych 2 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (2)
ternsja
6.02.2011 23:34
Tak czy siak - to nasze myślenie świadczy o jakości naszego życia. Jeśli nie będziemy mylić "jakości" z "bogactwem" - wyjdziemy na prostą.
mikad0
1.01.2010 3:49
masz racje... po 1wszym stycznia nie jestem w zasadzie logicznie odpowiadac ale... tylko moje mysli/czymy/marzenia sa w stanie wypedzic mnie z derpresji po-rozstajowajej!wielki plus pierwszego stycznia!