Znaleźć szczęście w pracy, 9 rad

13.03.2006

Cheryl Dougan

1. Może twoje niezadowolenie z pracy jest wynikiem uczucia niedoceniania. Jeśli właśnie o to chodzi, znajdź trochę przestrzeni dla siebie, aby chwilę pomyśleć. Teraz zrób listę rzeczy, które udało Ci się osiągnąć ciężką pracą. Wróć pamięcią tak daleko, jak potrafisz. Następnie przypomnij sobie i zapisz szybko, jakie uczucia wywołała każda z tych rzeczy. Satysfakcję? Dumę? Ulgę? Zawsze miłe są słowa pochwały i uznania innych, a jeżeli to było coś prostego, czego nawet inni nie zauważyli, nie ma nic złego w gratulowaniu samemu sobie. Twoje opinia też się liczy!


2. Zadaj sobie pytanie, czy doceniasz ludzi w twoim otoczeniu i czy okazujesz im to? Pamiętaj, że uczucia, które okazujesz innym, wracają do ciebie.


3. Jeżeli zauważysz, że twój współpracownik jest w złym nastroju, ukrywa coś w sobie, ale jednak da się wyczuć niemiłą atmosferę, lub po prostu okazuje to wprost − spróbuj postawić się na jego miejscu. Skąd pochodzi? Może musi uporać się z czymś, co nie ma nic wspólnego z tobą? Może bierzesz to, co mówi i robi, zbyt osobiście, a wcale nie miało być kierowane do ciebie?

4. Wyobraź sobie idealną sytuację, jaką chcesz osiągnąć w pracy. Teraz rób małe kroki, aby stała się ona faktem. Na przykład wiesz, że nie lubisz pracować samemu, i wiesz, jakie są twoje słabości w pracy. Wyobraź sobie idealny zespół, zastanów się, kto jest dobry w tym, w czym masz braki, i zaproś te osoby, aby ci pomogły.

5. Może masz zdolności, których nie jesteś w stanie rozwijać w pracy. Znajdź miejsce, gdzie możesz je wykorzystać.

6. Na początku każdego dnia zapisz dwie albo trzy rzeczy, które musisz zrobić. To sprawi, że poczujesz się mniej chaotycznie.

7. Rozważ przerwę w pracy. Mówi się, że na wakacjach jest się trzy razy: kiedy je planujesz, kiedy na nich jesteś i kiedy je wspominasz.

8. Kiedy już wszystko układa się źle, zapytaj sam siebie: Ćwiczę? Chodzę wcześnie spać? Jem właściwie? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, już wiesz, co musisz zrobić, zanim znajdziesz odpowiedź, co dzieje się źle i jak to naprawić.

9. Jeżeli wszystko zawiedzie, może pomogą te słowa mądrości:

„Robienie 'nic' jest bardzo trudne … nigdy nie wiesz, kiedy skończysz”. Leslie Nielsen


„Problemem w byciu bezrobotnym jest to, że gdy budzisz się rano, jesteś w pracy!”. Slappy White

Dodaj do ulubionych 1 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (4)
angel19821982
22.10.2009 20:08
czasami ludzie którzy maja prace po prostu nie potrafia jej docenic....
krystyna
krystyna
16.02.2009 18:48
a ja wlasnie mam tak samo z ta praca jak wyzej nasza kolezanka i tak samo postepuje i raczej jestem zadowolona
izalew
izalew
16.01.2008 21:01
ja własnie zastanawiam się, na ile trzeba sie starać zaakceptować swoją sytuację życiową (pracę), a kiedy starać sie ją zmienić. Gdzie jest ta granica. Mam pracę, z której nie jestem zadowolona w 100% ale czasem staram sie ją akceptowac i pokochać, ale wtedy nie mam już motywacji do działania by ją zmienić...I tak w kółko...Po jakimś czasie znowu nadchodzi zwątpienie i chce jak najszybciej zniknąc z tego miejsca, ale tłumacze sobie, że może musze zmienic swoje nastawienie do swiata i pracy, a kiedy je zmieniam, dostrzegam że nie jest tak źle...i dalej w tym tkwie....
Agulka
Agulka
27.07.2006 18:34
Bardzo fajne, tylko najpierw trzeba mieć tą pracę... A ja bezskutecznie jej poszukuje :(