Nić marzeń

27.03.2006

Denis Waitley

Kiedy przeszukiwałem Internet w poszukiwaniu ciekawych informacji, natrafiłem na historię budowy pierwszego mostu nad wodospadem Niagara − najlepszą ilustrację idei sukcesu i motywacji.

Nie wiem, czy wiecie, ale żeby w przeszłości zbudować most nad ogromnym wąwozem, najpierw trzeba było przeciągnąć linę z jednej strony na drugą. Łatwiej powiedzieć niż to zrobić, szczególnie nad wodospadem Niagara.

Inżynierowie nie mogli przekroczyć wodospadu na łódce, żeby wziąć linę z jednej strony na drugą, ponieważ łódka spadłaby ze spadku. A samoloty nie zostały wtedy jeszcze wynalezione. Dystans był również zbyt duży, by zwinąć i rzucić linę, co byłoby najlepszą metodą w tamtych czasach na dostarczenie pierwszej liny do budowy mostu.

Inżynier projektowy Charles Ellet męczył się z tym problemem, aż pewnego dnia znalazł rewolucyjne rozwiązanie. Zdecydował, że podczas rozwiązywania problemu będzie miał trochę zabawy i wciągnie część społeczeństwa w projekt.

Ellet zorganizował konkurs latawców i zaoferował nagrodę w wysokości pięciu dolarów dla pierwszej osoby, która będzie potrafiła przelecieć latawcem nad kanionem. Musiał on lecieć wystarczająco nisko, żeby osoba z drugiej strony mogła złapać sznurek.

W 1849 r. 5 dolarów było kwotą taką samą, jak średnia loteria w dzisiejszych czasach. Chłopak, który wygrał nagrodę, delektował się swoim osiągnięciem do swojej śmierci, prawie 80 lat później.

Wszystko wzięło się z pomysłu jednego cienkiego sznurka i latawca. Sznurek latawca został użyty, żeby przeciągnąć linkę, potem linę, a w końcu sznur. Następnie żelazne kable, a później stalowa lina, aż konstrukcja była wystarczająco wytrzymała, żeby zawieszany most mógł być umieszczony.

Jestem zdumiony, jak ten pierwszy sznurek przypomina pierwszą myśl. Im bardziej myśl jest jaskrawa i czysta i im częściej się do niej wraca, tym silniejsza się staje – jak sznurek poprzez linę do kabli. Ilekroć o niej myślisz, zastanawiasz się nad nią albo składasz z innymi myślami, umacniasz struktury, na których Twój pomysł będzie zbudowany – dokładnie tak, jak most nad wodospadem Niagara.

Ale − w przeciwieństwie do latawca − nie ma sznurka, który określałby, jak wysoko i jak daleko Twój pomysł może Cię zaprowadzić. Jesteś ograniczony wyłącznie swoją wyobraźnią, siłą woli i chęciami.

Dodaj do ulubionych 2 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (1)
positivly
positivly
16.02.2009 10:20
Brawo, swietne spostrzezenie...nigdy w ten sposob nie wyobrazalam sobie mysli...bardzo trafne i uzyteczne...dzieki:-)