Ćwicz pozytywne myślenie

6.04.2006

Aby móc działać naprawdę skutecznie i w pełni wykorzystać swój potencjał, musisz mieć nie tylko poczucie własnej wartości i proaktywne nastawienie do życia, ale także ćwiczyć pozytywne myślenie.

Myśl pozytywnie!

"Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli".
Marek Aureliusz
"Medytacje"

Pozytywne myślenie składa się z dwóch umiejętności: pierwsza to wiara w pozytywny skutek naszego działania; druga - to zdolność dokonywania operacji myślowych, a w ślad za nimi - fizycznych, zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które nam w jakiś sposób służą.

Zdolność do pozytywnego myślenia utrzymuje się u różnych osób na różnym poziomie, zależnie od tego, jakie programy znajdują się w ich podświadomości, oraz od tego, na ile - w sposób świadomy - potrafią te programy modyfikować.

Nasza podświadomość ma w sobie coś z komputera - zbiera i przechowuje dane. To, jak jest zaprogramowana, zależy od informacji ze świata zewnętrznego, czyli od wcześniej zdobytych doświadczeń i ich interpretacji, ale także od informacji na temat nas samych i naszych zachowań uzyskanych na drodze doświadczenia i od innych ludzi. Przypominamy: im więcej pozytywnych informacji o sobie, tym większe poczucie własnej siły i większa wiara w dobry rezultat działania. Im więcej dobrych informacji na temat świata, ludzi i generalnie - rzeczywistości, tym częściej efekty działań są pozytywne. Wiara w sukces dodaje sił, uskrzydla, redukuje stres. Wszystko to zwykle sprzyja jakości naszej pracy.

Pozytywne informacje na temat ludzi i świata powodują - niezależnie od naszej woli - nastrój, który sprzyja działaniu. Negatywne mogą tworzyć lęki oraz obniżać zapał i entuzjazm, a w konsekwencji - poziom energetyczny. Dlatego z punktu widzenia skutecznego działania cenne jest dostarczanie sobie jak najwięcej pozytywnych informacji na własny temat oraz potwierdzenia szansy na sukces. Czasami w tym celu trzeba dołożyć nowe dane do mózgowego "komputera", a zatem zmienić program. Możesz to zrobić!

Pamiętaj!


* Nie unikaj oceny innych i poprawiaj to, co możesz poprawić.
* Słuchaj raczej tych, którym udało się coś zrobić, niż tych, którym to się nie udało.
* Bierz pod uwagę fakt, że ci, którym nie wyszło, po prostu częściej i głośniej o tym mówią, pomyśl jednak, ilu osobom udaje się osiągać to, co zamierzyły.
* Zauważ, że więcej ludzi pracuje, niż nie pracuje, a pracę dostają ci, którzy naprawdę wytrwale jej szukają.
* Nie narzekaj i nie słuchaj tych, którzy narzekają, najłatwiej jest bowiem obarczać odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia innych i - generalnie - świat; nie zatruwaj siebie i innych negatywnym stosunkiem do rzeczywistości.
* Posługuj się faktami i staraj się używać jak najmniej określeń wartościujących i oceniających o negatywnym zabarwieniu, gdy mówisz o zdarzeniu, które nie było pozytywne.
* Miej odwagę ryzykować i zgadzać się na zmiany.

Na nasz nastrój, chęć do działania i poziom entuzjazmu wpływa również to, co dociera do nas codziennie z mediów, a także od ludzi - ich komentarze na temat świata i rzeczywistości. Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, wszelkie negatywne i smutne informacje tworzą w nas nastrój niesprzyjający działaniu. To, jaka atmosfera utrzymuje się w rodzinie, firmie, klasie, a nawet w państwie - w istotny sposób wpływa na wyniki działania, a także na... poziom zdrowia fizycznego członków tych grup.

Dlatego warto samodzielnie dbać o tworzenie pozytywnej atmosfery wokół siebie, tworzyć nastrój nadziei i wiary, a także bronić się - jak przed bakteriami i infekcją - przed malkontenctwem innych. Łatwo to robić, kiedy ma się dookoła raczej pozytywnie myślące osoby.

Jeśli otaczają Cię ludzie niezadowoleni ze swojego życia, narzekający i mówiący o jego "ciężarze", będziesz musiał włożyć w swoje pozytywne nastawienie więcej pracy.

Radzimy:

* jak najrzadziej oglądaj wszelkiego typu sensacyjne programy telewizyjne,
* nie oglądaj filmów pełnych przemocy i agresji;
* nie graj w brutalne gry komputerowe,
* słuchaj wiadomości podawanych raczej w spokojnym tonie,
* nie używaj bezmyślnie negatywnych określeń i słów,
* zadbaj o ładny język.

Niezależnie od tego, jak mocno wierzylibyśmy w to, że wszystko będzie dobrze, życie niesie nam od czasu do czasu - z różnych powodów - nieprzyjemne doświadczenia, których nie chcemy; czasami są to wręcz doświadczenia naprawdę trudne, ciężkie, bolesne. Trzeba sobie uświadomić, że wartość życia mieści się również w doświadczaniu cierpienia i bólu; a w związku z tym - są one czymś, co trzeba przeżyć.

Dodaj do ulubionych 23 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (22)
wino1709
22.03.2010 12:14
;)
teresa13
18.03.2010 10:08
Marzenia są bardzo potrzebne , mają wielką moc , tak jak pozytywne myśli.Ale najważniejsze są emocje , jakie nam towarzyszą.Trzeba całym sobą czuć , to czego pragniemy!I wtedy to się spełni.To naprawdę działa!
mike
3.11.2009 9:19
Super :)
nieznajoma
nieznajoma
22.04.2009 20:49
ja mam marzenia ale realizacja ich niewiem ciezka moze cos bedzie ze moge cos osiagnac w zyciu bardzo bym chciala ale to ciezko a moze cos bedzie inni maja szczescie a czemu mi nic tak nie wychodzi moze to moja wina
nieznajoma
nieznajoma
22.04.2009 20:45
ja mam straszny problem z stresem tez chce sobie z nim poradzic ale nie potrafie czasami staram myslec dobrze ale nie zawsze mi tez nie wychodzi mam problem z skupieniem zapominam nie wiem co zemna sie dzieje jak mam sobie pomuc
cola
cola
12.11.2007 11:59
Same myśli nie wykreują rzeczywistości. Kto to potwierdza? Ci którzy osiągnęli sukces? Łatwo im mówić...
jestok
jestok
10.11.2007 23:47
Tak, warto być optymistą. Warto pozytywnie myśleć. Prawo przyciągania opisane w Sekrecie mówi o tym, że przyciągamy to o czym myślimy. "Energia podąża za myślą i kreuje rzeczywistość" - dzięki temu możemy wszystko osiągnąć, możemy mieć wszystko o czym marzymy. Potwierdza to wielu ludzi.
ziomalka
ziomalka
11.05.2006 13:20
uwielbiam a stronke a ten atykuł jest świetny !! postaram sie wobec tego nad soba popracować :)
elzbieta
elzbieta
9.05.2006 13:07
O.K.
Michał
Michał
10.09.2009 18:28
Pozytywne myślenie ,sam fakt że już czytam ten artykuł na tej stronie jest pozytywny i to że jestem na tej stronie jest pozytywne i to że piszę ten artykół ?