Wiatr i woda, czyli poznaj filozofię Feng Shui

Elżbieta Binswanger-Stefańska
10.05.2006

Kolejne zadanie to wyczyszczenie wszystkiego, co jest z natury rzeczy przeźroczyste: okien, witryn, szklanych naczyń, wazonów, przeszklonych drzwi, obrazów. Na czystych oknach prosi się zawiesić czyste firanki i zasłony, dlatego dajemy sobie dość czasu na doprowadzenie okien do porządku. Ich stan to nasze widzenie świata. Angażujemy do tego całą rodzinę. I ona ma mieć klarowne spojrzenie na świat. Ale jak zwykle robimy to bez przemęczania się. Jedno, góra dwa okna na dzień. Czujemy przypływ energii, wykorzystujemy ją na rzeczy znacznie przyjemniejsze niż sprzątanie.

I spokojnie przechodzimy do następnego etapu – wszystko, co ma się błyszczeć, ma się rzeczywiście błyszczeć: klamki, garnki, srebra, okucia mebli. I – najważniejsze – lustra! Lustra to szczególny temat w Feng Shui, gdyż służą do wzmacniania energii. Jeśli jest ona dobra, podwajają dobrą, jeśli zła, odzwierciedlają złą. Dlatego lustrom należy poświęcić trochę uwagi. Czy odpowiednio wiszą? W sypialni naprzeciwko łóżka, jeżeli nie jest to sypialnia w agencji towarzyskiej, nie powinno – wbrew modzie – wisieć żadne lustro, bo miejsce przeznaczone na sen powinno mieć obniżoną energię. W przedpokoju, który najczęściej jest mały, lustro służy nie tylko przejrzeniu się, ale i powiększeniu przestrzeni. Jeśli przedpokój jest zagracony, lustro będzie to zagracenie podwajało! Nie wyrzucamy lustra, usuwamy zbędne przedmioty! Lustra uszkodzone lub zaśniedziałe (jeśli to nie pamiątka rodzinna, w której odbijają się wieki świetności) należy bezpowrotnie usunąć. Na listę do wywiezienia z nimi!Minął plus minus miesiąc i oto mamy już mieszkanie, które z wierzchu wygląda całkiem, całkiem. Goście na pewno zwrócą na to uwagę. I energia płynie sobie już całkiem zdrowo. Jest miło. Ale jeszcze czeka nas uwolnienie energii z zamkniętych, niewidocznych dla gości wprawdzie, ale dla nas bardzo ważnych schowków. Bo oto mamy przeładowane szafy, pełne kufry i zapchane szuflady. Na to potrzebujemy dużo czasu. I tu możemy wiele wyrzucić. Stare, nieużywane ubrania straszliwie wiążą energię. Należy się ich bezwzględnie pozbyć. Te, które nie nadają się do niczego lub z którymi mamy nie najlepsze wspomnienia, po prostu wyrzucić. Nie powinniśmy nikogo obdarowywać ubraniami przesączonymi złą energią. A zatem przygotowujemy odpowiednią ilość worków, zamykamy oczy, jeśli jeszcze nam trochę żal, i wyrzucamy, wyrzucamy, wyrzucamy. Ile tobołów się nazbierało? I pomyśleć, że w tym wszystkim siedziała uwięziona energia! Gratulacje, z każdym wyniesionym worem czujemy się lżejsi.

A tymczasem minęły dwa miesiące. Mieszkanie jest nie do poznania. My też. Pilcha też już dawno przeczytaliśmy, czytamy teraz „Dzienniki” Chwina. Dzieci mają nam tyle do powiedzenia. W telewizji oglądamy tylko wybrane programy... Teraz weźmiemy się za piwnicę – symbolizującą naszą podświadomość, a potem strych – marzenia i aspiracje. A jak i z tym się powoli uporamy, będziemy mieć czas w długie jesienne wieczory na uporządkowywanie naszej przeszłości: listy, zdjęcia, zbiory najprzeróżniejszych rzeczy od słoników po płyty DVD, od książek po kolekcję starych zegarów... Jakże miło móc poświęcić wreszcie trochę czasu naszej pasji bez zawracania sobie głowy zaległościami w postaci nieuporządkowanej szafy. Żeby było jeszcze przyjemniej, odkurzamy szybko kąty. Czujemy przypływ energii. I dopiero teraz możemy sprawić sobie książkę na temat Feng Shui w praktyce i spojrzeć na nasze mieszkanie z punktu widzenia starej filozofii chińskiej. A może jakieś remedium? Może wręcz czas na przemeblowanie? A może nawet zaplanujemy mały remoncik na następną wiosnę? W duchu Feng Shui?

Dodaj do ulubionych 9 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (16)
charysmaticgirl
31.03.2011 11:33
Stosuję zasady feng shui od prawie dwóch lat i z całą pewnością moga potwierdzić skutrczność tej sztuki. Odkąd zaczęłam porządkować swoje otoczenie, zaczęłam przyciągac to czego zawsze pragnęłam. To niesamowite, czasem nie mogłam w to uwierzyć, polecam każdemu. Mogę co nieco podpowiedzieć co uporządkować w domu i w jaki sposób.
aniolec
22.03.2011 11:00
Piękny artykuł o porządkowaniu swojego świata zewnętrznego i duszy.
romanj522
31.01.2011 7:36
"Dawno temu odkryli to chińscy mędrcy i nazwali sztukę świadomego urządzania przestrzeni filozofią Feng Shui"
No i coooo??? odkryli że sprzątać trzeba-to może też wynaleźli koło i odkryli słońce??? żółtki wciskają kit a bez ich Feng-coś tam ja sobie sprzątam w mieszkaniu bo tak mnie Matula wychowała.
Jeszcze proszę o pomoc -gdzie zdobyć obraz tego żyda liczącego pieniądze i czy to ma być oryginał czy kopia też ujdzie taka z targu od chińczyka??? :)
Krystek
31.01.2010 0:56
Idea Feng Shui jest ciekawa, posprzątać stare śmiecie (czy w umyśle czy w domu) zawsze warto, problem jest tylko z tym ,że to chińska filozofia. A chińczycy od tysiącleci tworzą piękne idee, wymyślają proch. I cóż?
Od tysiącleci bieda tam ,wyzysk .Rżnęli się sami ,rżnęli ich jak barany japończycy francuzi,potem zdeptał ich własny brat Mao,teraz mają niby postęp dzięki wyzyskowi i produkcji najgorszej tandety we wszechświecie.Dlatego ja korzystając z mądrych idei staram się omijać chińskie,bo oni sami swym mądrym duchem nie potrafili przez tysiące lat stworzyć normalnego życia dla siebie.
Artur
Artur
20.11.2008 20:53
Obrazek należy powiesic tylem do drzwi zeby przynosil pieniadze a nie wynosil. najlepiej nad drzwiami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przeglądnij też resztę serwisu bo chyba cos na pozytywnego jeszcze... pozdrwiam
barbara
barbara
13.04.2008 12:15
jawierzewengshui,alemalowiemnatentemat
yesii
yesii
16.10.2007 21:55
no wlasnie gdzie dokladnie te obrazek z zydkiem ma wisiec> prosze podpowiedzcie
Samantha_v<wbr></wbr>p
Samantha_vp
2.08.2007 22:46
gdzie dokladnie powiesic zyda nad drzwiami wejsciowymi czy moze wisiec nad drzwiami ale samej kuchni...
wera
wera
15.07.2007 22:09
"kto wie gdzie powiesic obraz żyda liczącego monety?help;)&quot;


Obrazek należy powiesic tylem do drzwi zeby przynosil pieniadze a nie wynosil. najlepiej nad drzwiami
Grzegorz
Grzegorz
15.07.2007 17:07
wczesniej nie wierzyłem w feng shui - po lekturze jakiejś gazety - przekonałem się do tego...to ma sens, np przebywanie w bałaganie można porównać do negatywnej sugestii, kończenie podpisu ruchem do góry powoduje wyrobienie pewnego nawyku który ma swój wpływ na nasze zachowanie ... itp