Żyj pełnią życia

10.05.2006

Ludzie potrafią z całego swojego życia żyć prawdziwą pełnią zaledwie przez parę miesięcy. Czepiają się tych przeżyć potem przez całe lata i ostatecznie, mając lat osiemdziesiąt, trzymają w swych pustych dłoniach jako cały dorobek zaledwie kilka chwil naprawdę przeżytych. Dlaczego nie chcesz żyć naprawdę własnym życiem? - Zawsze zdaje ci się, że żyć trzeba dla jutra.

Trzeba przecież "myśleć o swojej przyszłości": swoich egzaminach, swoim zawodzie, swoim przyszłym domu; trochę później trzeba myśleć o przyszłości dzieci: ich egzaminach, zdobyciu zawodu, ich przyszłych domach; potem znowu o własnych starych latach: emeryturze, zabezpieczeniu sobie odpowiedniego domu. Jutro będę mógł wreszcie zająć się... Jutro będę miał nareszcie... Jutro będę... Dlaczego chcesz czekać jutra, żeby wreszcie zacząć żyć? Pewnego dnia nie będzie dla ciebie żadnego więcej jutra - okaże się, że nie miałeś kiedy żyć naprawdę. - Przywiązujesz się do przeszłości, zdaje ci się ważna, bo to twoja przeszłość.

No tak, ale to co było wczoraj - wymknęło się już spod twojej władzy. - Zwodzi Cię przyszłość, możesz ją w swojej wyobraźni dowolnie kształtować, naginać do swych upodobań. Ale przecież ona po prostu jeszcze nie istnieje i próżno tracisz na nią czas. - Teraźniejszość jest taka mała, że jej wartość łatwo ci przeoczyć. Ale tylko ona naprawdę zależy od ciebie - a twoje życie w gruncie rzeczy, krok za krokiem, składa się z bieżących w teraźniejszości chwil. - Zawsze ci się zdaje, że szczęście jest przed tobą, tak jak i radość i miłość.

Złudzenie! (…) Pozbawiony odpocznienia człowiek wlecze za sobą swoją przeszłość i próbuje jednocześnie pochwycić w swoje ręce i przyszłość, i teraźniejszość. Podniecony usiłuje jakby jednocześnie złapać owoc kilku godzin życia: biedny żongler, pogubi wszystkie i będzie szukał każdej z osobna.

Jeśli chcesz w swym życiu osiągnąć powodzenie, złóż spokojnie całą swoją przeszłość i przyszłość głęboko w głowie i żyj każdą bieżącą chwilą, tak jak przychodzi, w całej jej treści - Przy robocie dziewiarskiej nie wolno ci "zgubić" ani jednego oczka, powstanie skaza, choćby niewielkie było to oczko, jest przecież niezbędne. Nie zaniedbuj żadnej chwili. Wszystkie są nieskończenie wartościowe, jeśli chcesz, by twoje życie było tkaniną bez skaz. - Bieżąca chwila nie jest ciężka, nie przygniecie cię; Jest zbyt mała, by mógł się w niej zagnieździć niepokój. Przemija tak szybko, że nie zdoła cię znużyć, Posiada "ludzki wymiar", możesz się w niej zmieścić, możesz ją udźwignąć.

Teraźniejsza godzina jest twoim prawdziwym życiem, ona jest twoim pokarmem, jej głębia jest nieskończona, w niej mieszka miłość. - Nie doceniać przeszłości i ze strachem odsuwać od siebie myśl o przyszłości - to życiowe tchórzostwo. Jeśli się nie żałuje przeszłości i nie obawia przyszłości (…) - to jest właśnie miłość. Jeśli pozwolisz się włączyć - tak jak włącza się obwód prądu elektrycznego - przejdzie przez ciebie iskra życia.

(…)

- Największym i najważniejszym "dziełem" jest dzieło aktualnej minuty. Jeśli potrafisz zachować w tym wierność, będziesz żył pełnią swojego życia i osiągniesz niewymierne wartości.

Michel Quoist

Dodaj do ulubionych 0 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (16)
madzia69
13.11.2009 21:28
Bardzo zmotywowało mnie to, juz teraz chce zacząć czuć to że zyje:)
zalamany
zalamany
18.06.2009 22:50
Wszystko latwo sie mowi.Sam mam problem i kompletnie jestem zagubiony :( zupelnie inny niz kiedys.Od dluzszego czasu szukam czegos co pomoze mi dodac sily i cieszyc sie kazda chwila ale jest to trudne.Nakladaja sie na to inne problemy o powoduje ze bardziej jestem w dolku.Zastanawiam sie czy pojsc do psychologa, moze on mi pomoze.A i moje zdrowie odczulo fakt iz w moim zyciu nie jest zakolorowo.Jesli chcialby ktos pogadac to prosilbym o napisanie maila na maciek4stasiak@wp.pl. Anonimowosc moze byc, nie robi mi to roznicy ale jesli ktos wierzy ze chociaz troche mi pomoze albo chociaz porozmawia ze mna i ma na to ochote to bede wdzieczny. pozdrawiam
amelia
amelia
12.06.2009 3:57
ale jeśli nic nie będziemy planować nie uda nam się przeżyć wystarczająco dobrze teraźniejszej chwili. Jeśli zaplanujemy, że zrobimy coś jutro i rzeczywiście to zrobimy, to wg mnie jest to lepsze niż robienie wszystkiego dzisiaj. Najważniejsza jest wytrwałość i silna wola.
;D
;D
11.05.2009 11:03
super stronka, pozwala inaczej spojzec na zycie. full optymizm to jest najwazniejsze ;D
tenia
tenia
20.02.2009 12:47
Wspaniałe artykuły i tak kochani trzymać cieszyć się każdą minutą nie rozpamiętywać starych ran bo szkoda zdrowia przerobiła to na swoim zdrowiu życzę powodzenia i duzo optymizmu pracowałam nad sobą ale powiedziałam sobie przeciez mam wspaniałego męża i ćórkę i mam tak wielką radośc z nich więć mam czym się cieszyć odsuwać myśli NEGATYWNE- POWODZENIA
Madziuś
Madziuś
7.06.2008 12:19
Wspaniały artykuł akurat jest mi dzisiaj smutno bo jestem chora, a po przeczytaniu tego już mi lepiej...
emi
emi
1.05.2008 23:57
żyć pełnią życia -żyć chwilą osoba która to potrafi napewno jest szczęśliwa.nie przejmuje się.nie jest ograniczona.nie martwi się o przyszłość i nie dręczy przeszłością.
333
333
24.04.2008 8:13
Wspaniały artykuł! Dziękuję.
Krzychu
Krzychu
10.08.2007 0:27
Każda teraźniejsza chwila może wpłynąć na bieg przyszłości, więc trzeba cieszyć się tym co jest teraz aby móc czerpać radości tym co będzie później.
Justka
Justka
15.03.2007 7:59
Oczywiście że każda chwila naszego zycia jest bardzo ważna i cenna, ale żeby sprowadzać nasze życie do chwili to sie nie zgadzam. Jest to wizja bez przyszłości