25 rad, jak unikać konfliktów

17.05.2006

8. Spróbuj spojrzeć na sytuację z boku, tak jak inni to widzą.

W sytuacjach konfliktowych mamy tendencję do skupiania się na najlepszych elementach naszego zachowania i najgorszych reakcjach oponenta. To prowadzi do eskalacji sporu. Lepiej zakładaj niewinność. Trudno wyzwalać pozytywne reakcje, zakładając nieżyczliwe nastawienie drugiej strony.9. Pracuj nad zwyczajem skupiania się w pierwszej kolejności na interesie drugiej strony.
Wypróbuj metodę *trzech kroków* w komunikacji. Najpierw odnieś się do interesów drugiej strony (TY), potem pomyśl, jak ten temat ma się do wspólnych interesów (MY), by na koniec przejść do własnych interesów (JA). Praktyka pokazuje, że ludzie słuchają wtedy chętniej i uważniej, więcej zapamiętują i uważają, że jesteś bardziej inteligentny :-)

10. Pozwól zachować drugiej stronie twarz i poprawić swoje zachowanie.
Jeśli czujesz się okłamywany, pytaj do skutku (chyba że zabraknie Ci inwencji) zamiast oskarżać o manipulację. Dodatkowe pytania pomogą Ci ustalić, czy Twoje podejrzenia są słuszne, i być może uratować swoją twarz. Delikatne pytania sondujące pozwolą krok po kroku dojść do sedna i wycofać się drugiej stronie z godnością. Zostawiasz sobie też więcej miejsca i czasu na przyciśnięcie delikwenta do muru, jeśli nie będzie skłonny przyznać się do błędu.

11. Podkreślaj wspólne interesy częściej niż różnice zdań.
To, o czym mówisz najczęściej i najwięcej, na pewno znajdzie się w centrum Twoich relacji. Odwołuj się więc do tych tematów, na których najbardziej Ci zależy i które chcesz rozwijać.

12. Nie zakładaj, że wszyscy z miejsca przyjmą Twój punkt widzenia.
Nie zakładaj, że druga strona od razu zgodzi się ze wszystkim, co powiesz, i z korzyściami, jakie zaoferujesz. Mów barwnie o korzyściach i cierpliwie odpowiadaj na pytania.

13. Nie ponaglaj.
Najlepsze wyniki osiągniesz - tak jak podczas przygotowywania chińskiego dania - kiedy większość energii i czasu spędzisz na przygotowaniach. Wtedy finał przebiegnie szybko, gładko i zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

14. Przedstaw tę samą ofertę w inny sposób.

Nie przegap szansy przedstawienia oferty w odmienny, bardziej atrakcyjny i przekonujący sposób. Na przykład, rozważ inne terminy płatności lub ich podział na raty.

15. Zamieniaj słowa w czyny.
Poszukaj sposobów wykazania, jak w praktyce stosujesz swoje wartości. Twoja misja pokazuje, jak ją konfrontujesz z rzeczywistością i codzienną praktyką.

16. Bądź obecny.
Wygrywają tylko Ci, którzy grają. Trzymaj rękę na pulsie. Miej oczy szeroko otwarte. Wsłuchuj się w rytm "ulicy". Przeszłość i przewidywalna przyszłość pomogą umieścić to w odpowiednim kontekście.
Dodaj do ulubionych 9 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (1)
BlackAngel
22.03.2010 12:45
Czytając ten tekst przychodziły mi na myśl różne sytuacje z mojego życia i faktycznie porady te są bardzo praktyczne i pomocne :)