Szczęście

Szczęście
10.11.2013 10:19
Czy naprawdę można żyć szczęśliwie?
„DOBRZE jest żyć!” Tak myśli człowiek, który się czuje szczęśliwy. Ale jeżeli jesteśmy realistami, to wiemy, że w życiu nie zawsze tak bywa. Pojawiają się trudności. Mogą być tak liczne i tak poważne, że prawdziwe szczęście wydaje się tylko marzeniem. Czy musi tak być?
2 Wiadomo, że na szczęśliwe życie składają się różne czynniki. Jeżeli mamy się cieszyć życiem, to musimy mieć pod dostatkiem pożywienia i odpowiednią odzież. Potrzebujemy domu, w którym moglibyśmy się schronić i odpocząć. Są to jednak tylko najkonieczniejsze potrzeby. Niemałe znaczenie ma też miłe towarzystwo i dobre zdrowie.
3 Jednakże ludzie, którym właściwie niczego pod tym względem nie brakuje, mogą mimo wszystko tęsknić za prawdziwym szczęściem. Rodzaj wykonywanej pracy lub warunki, w jakich człowiek pracuje, potrafią zatruć wszelkie zadowolenie. Ponadto w niejednej rodzinie dochodzi do konfliktów między mężem a żoną albo między rodzicami a dziećmi. Trudno też przejść do porządku nad niebezpieczeństwem niespodziewanej choroby lub nagłej śmierci. Czy twoim zdaniem można w sposób naprawdę zadowalający uporać się z tymi albo jeszcze innymi trudnościami? Dużo przemawia za tym, że to jest możliwe. Ale przede wszystkim człowiekowi potrzeba do szczęścia czegoś, co nie każdy ma — musi mieć w życiu jakiś cel.
4 Jeżeli chcesz być naprawdę szczęśliwy, to twoje życie musi mieć sens. Profesor S. M. Jourard pisze w książce The Transparent Self (Wejrzenie w siebie):
„Człowiek żyje tak długo, jak długo życie ma dla niego sens i wartość oraz jak długo ma po co żyć (...) gdy przestaje dostrzegać w nim sens i wartość i gdy traci nadzieję, jego życie ustaje; zaczyna umierać”.
Obecnie uznaje się to nawet w przemyśle. W opublikowanym w Kanadzie studium o nieusprawiedliwionej nieobecności w miejscu pracy powiedzian
Odpowiedz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać wpisy - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Odpowiedzi (0):