Śmiech to zdrowie

Ewa Galina
31.08.2008

"Śmiech to zdrowie" − jakże to oklepany frazes! A jednak okazuje się, że istnieją wszelkie dowody na to, że jest to prawda. Świadczą o tym pozytywne wyniki badań dotyczących wpływu śmiechu na stan naszego organizmu i doświadczenia lekarzy.

Śmiech wpływa pozytywnie na krążenie i ciśnienie krwi: wzmaga bicie serca, wentylację płuc, ćwiczy mięśnie szkieletu, relaksuje ciało.Działa jak:
GIMNASTYKA: kiedy się śmiejemy, pracuje przepona, mięśnie pleców i brzucha, a także mięśnie twarzy.
MASAŻ: tętnicy szyjnej, serca, śledziony, wątroby.
JOGGING: śmiejąc się, nabieramy w płuca dużo powietrza, jak przy bieganiu.
LEKARSTWO: osłabia dolegliwości astmy i migreny, łagodzi lub osłabia ból.
KOSMETYK: śmiejąc się, dotleniasz organizm, dzięki czemu skóra staje się zaróżowiona i dotleniona.

Śmiech powoduje także uwalnianie endorfin, znanych jako hormony szczęścia, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwlękowe, a także wywołują poczucie przyjemności i ogólnego błogostanu. Jednocześnie w trakcie śmiechu zwiększa się wydzielanie przeciwciał i innych substancji wspierających system odpornościowy. Ale śmiech ma również zbawienny wpływ na ludzką psychikę. Ludzie uśmiechnięci są pozytywniej oceniani przez otoczenie, mają więcej znajomych i czują się bardziej zadowoleni z życia. Humor pomaga odreagować przeciwności losu, zagrożenie i lęk. Freud nazywał ten mechanizm pozytywnym samooszustwem, twierdząc, że stanowi on cechę dojrzałości.

Prekursorem wykorzystania śmiechu jako formy leczenia był Norman Cousins. Cierpiał on na ciężką chorobę, która groziła śmiercią lub nieuleczalnym kalectwem. Szanse na jego wyzdrowienie lekarze oceniali na 1:500. Człowiek ten jednak się nie poddał. Nie pogrążył się w depresji, ale zaczął wprowadzać w życie kurację polegającą na wzbudzaniu w sobie pozytywnych emocji. Utrzymywał dobre samopoczucie, spotykając się z przyjaciółmi, oglądając komedie i często się śmiejąc. Dzięki temu udało mu się poprawić zarówno swój stan psychiczny, jak i fizyczny. Wyzdrowiał, a swoje doświadczenia opisał w renomowanym czasopiśmie medycznym, sprawiając, że leczenie śmiechem zostało uznane przez lekarzy.

Innym ważnym propagatorem śmiechoterapii był Patch Adams. Lekarz ten w kontaktach z pacjentami zachowywał się nieco niestandardowo. Przebierał się za klauna, rozbawiał chorych, wnosząc w ich życie dawkę uśmiechu. Historia Patcha Adamsa i jego metod pracy stała się nawet inspiracją do nakręcenia filmu, w którym w postać niekonwencjonalnego lekarza wcielił się znany aktor Robin Williams. Patch Adams rozszerzył swoją misję poza szpital. Wraz z grupą ochotników co roku jeździ w najniebezpieczniejsze rejony świata, aby szerzyć uśmiech wśród ludzi dotkniętych wojną i nieszczęściem.

W Polsce idee Patcha Adamsa realizuje fundacja "Dr Clown", która zajmuje się prowadzeniem różnorodnych zajęć i zabaw z ciężko chorymi dziećmi. Celem jest rozładowanie napięcia nerwowego, jakie ze względu na chorobę i rozstanie z rodzicami towarzyszy małym pacjentom przebywającym w szpitalu. Śmiech pomaga odwrócić uwagę od choroby i szarej rzeczywistości szpitala. Dzięki działalności klaunów dzieci lepiej znoszą pobyt w szpitalu, polepsza się ich samopoczucie i stan zdrowia. Terapia śmiechem stosowana jest jako forma wspomagająca standardowe formy leczenia medycznego, która niweluje stres związany z chorobą.

Jak widać, śmiech może pełnić w życiu człowieka wiele ról, także zdrowotną. Istnieje nawet osobna nauka o śmiechu − gelotologia (z gr. gelos − śmiech).

Ze śmiechu płyną same pożytki, więc się śmiejmy jak najczęściej!


Strona fundacji "Dr Clown": www.drclown.pl

Dodaj do ulubionych 0 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika: Ewa Galina
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (8)
waldeo
22.12.2012 17:26
śmiech mojego znajomego jest tak charakterystyczny że poznalbym go na końcu ziemi. Jest on czlowiekiem trochę nerwowym ,ale swoim śmiechem spożył sobie mnóstwo przyjaciół
Tenia
Tenia
16.02.2009 11:25
Usmiech daje siłe i wiarę w siebie.Tak trzymać śmiać się i cieszyć sie życiem.USMIECH to jest Piękne a nic nie kosztuje.Śmiejąc się zapominamy o kłopotach a przecież nic nie kosztuje .
sylwia
sylwia
13.01.2009 16:58
:):):):) i od razu cieplej;)
adus
adus
9.01.2009 13:36
:)
marek
marek
6.10.2007 12:34
Norman Cousins oglądał w kólko wszystkie filmy z Charlie Chaplinem! Śmiejąc się na okrągło zapomniał o wszystkich troskach i dolegliwościach!
oleńka
oleńka
30.08.2007 21:41
śmiech jest super, uwielbiam przebywać w otoczeniu wesołków:).
Mam koleżankę ze szkolnej ławy, z którą nie widziałam sie już 5 lat ale dzwoni czasem wieczorem, żeby sie z nią pośmiać (bo ja śmieję się słysząc jej nieziemsko śmieszne hihihi).
P.S Pozdrawim Cie Iwonka. i WSZYSTKICH roześmianych;)
skoczka
skoczka
28.07.2007 22:23
uśmiech!!!!!! tak trzymać.!!!!! :)
asia
asia
20.07.2007 15:09
jestem za uśmiechem!!!!!!!!!!!!!! bardzo podoba mi się tekst powyżej :)