Nie bój się próbować!

21.10.2009

"Człowiek biedny to człowiek bez celu,
bez możliwości nauki i bez chęci do zmian".

(Nikodem Marszałek)

 

Usłyszałem kiedyś pewne opowiadanie, które przedstawiało pewnego sędziego, który żył na Dzikim Zachodzie. Miał on dziwny zwyczaj - każdemu kryminaliście, którego skazywał na powieszenie, dawał wybór: szubienica albo czarne, nieznane drzwi. Kiedy nadchodził czas egzekucji, sędzia ów zawsze kierował do skazanego takie słowa: "Co wybierasz – szubienicę czy czarne, nieznane drzwi?". Prawie każdy, któremu to proponował, wybierał sznur.

Pewnego dnia szeryf zapytał: "Dlaczego wszyscy wybierają powieszenie, zamiast tych czarnych drzwi?". Sędzia odpowiedział: "Oni zawsze wybierają coś znanego, wolą to od nieznanego. Ludzie boją się czegoś, czego nie znają. Ja dałem im wybór". "Co takiego jest za tymi drzwiami?" - zapytał się szeryf. "Wolność" - odpowiedział sędzia - "ale bardzo mało ludzi jest dostatecznie odważna, aby wybrać drogę do nieznanego" .

Czy jesteś dostatecznie silny, odważny? Dlaczego tak bardzo boimy się czarnych, nieznanych drzwi? Czy nie nasuwa Ci się myśl, że często wybieramy przeciętność, gdy wystarczy przekroczyć czarne, nieznane drzwi, za którymi mogą znajdować się niewyobrażalne przygody, bogactwa, przyjaźnie. Ile to milionów ludzi wybiera konformizm, nie zbliżając się nawet do czarnych, wielkich drzwi.

Oczywiście drzwi są symbolem naszego strachu przed nieznanym i obcym. Dla sędziego wybór był oczywisty, ale on wiedział, co się znajduje za drzwiami. Pytanie do Ciebie – czy wiesz, co się znajduje za Twoją strefą komfortu i wpływu?

Pamiętasz, gdy chciałeś zrobić coś nowego, czy zdarzało Ci się powiedzieć: boję się tego, nie wiem, jak sobie poradzę, teraz mam rodzinę, nie chcę jej narażać na zmiany, to może być ryzykowne. Aby wydostać się z tej pułapki, zadaj sobie inne pytanie: skąd wiesz o tym wszystkim? Jeśli już masz fobie, obawy przed stratą, to lepiej doświadczyć tego teraz, czy może za 5, 10, 15 lub 20 lat? Co złego się stanie, jeśli Ci się nie uda? To ważne pytanie. Używając ołówka, napisz, co najgorszego się wydarzy, jeśli się nie uda. Wszystkie Twoje lęki i obawy nagle znikną.

Czy gdybyś wiedział, że osiągniesz swoje cele, podjąłbyś decyzję już teraz? Co zyskasz jako człowiek? Jakie zyski osiągnie Twoja rodzina? Studiując biografie znanych osobistości, można wywnioskować wiele, a najważniejszą wskazówką jest to krótkie zdanie: "Skacz, działaj, po prostu zrób to". Slogan reklamowy firmy Nike brzmi: "Just do it".

Jak myślisz, ile osób na nagrobku ma wyryte zdanie:

"Tu spoczywa ten, który nigdy nie próbował: urodził się 1960 roku, umarł 1990, został pochowany w 2007".

Pomyśl, ile książek, filmów, piosenek, wierszy, występów, biznesów, znajomości nie zostało stworzonych, bo wybieraliśmy stryczek. Życie nie byłoby ekscytujące, gdybyśmy za każdym razem wiedzieli, co nas czeka za "czarnymi, nieznanymi drzwiami".

To, że Ci nie wyszło, nie ma znaczenia; to, że Ci nie wyjdzie drugi raz, też nie ma znaczenia; jedno, co ma znaczenie - Twoja kolejna próba.

Pewien magnat medialny powiedział:
"Nie ma znaczenia, ile razy ponosisz porażki, bo one muszą wystąpić, natomiast ma znaczenie twoja odpowiedź na te przeciwności losu".

Są to święte słowa w piśmie zwanym "spełnienie". Zauważyłeś z pewnością sukces dzisiejszych gwiazd, ja również, ale to, co mnie zainspirowało, to liczba porażek i rozczarowań, przez które musiały przejść. O czym to świadczy? O ludzkiej wytrwałości, a nie o szczęściu, jakie miały. Mówiąc: "Ten to miał szczęście" mamy na myśli, że szczęściem było, że nie zrezygnował. Miał szczęście, że nie posłuchał rad widzów i ludzi, którzy dawno się poddali.

Ile ludzi żyje dziś w lęku?! Pamiętasz, jak w "Odrodzeniu Feniksa" napisałem o trzech lękach. Tutaj mam na myśli inny lęk, wewnętrzny. Czy to strach przed porażką, strach przed wyśmianiem?! Większość ludzi ciągle się czegoś boi. Dwa naturalne lęki to: lęk przed hałasem i upadkiem, reszta jest uwarunkowaniem z dzieciństwa i kolejnych dni. Z punktu widzenia dziecka ten strach jest uzasadniony, ale odpowiedz mi, co robi cała rzesza innych, negatywnych uczuć?

Wypisz już teraz, co najgorszego może się stać, jeśli:

1. Wszyscy wokół będą się z Ciebie śmiać:
a) ze mnie jako osoby: ....
b) z moich słów, czynów, pracy: ....

Odp. Czy te osoby są godne Twojej miłości, zaangażowania i myśli? Czy Ty postąpiłbyś tak samo na ich miejscu?

2. Co jeśli ten biznes się nie uda i stracę wszystkie oszczędności? Co będę musiał dalej robić, a z czego zrezygnować?
a)....

Odp. Co zyskam jako człowiek na tym doświadczeniu? Czego się nauczę? Jak to wpłynie na moją przyszłość w tym kierunku? Co zmienię natychmiast?

Jednym, dobrym pytaniem możesz zmienić wszystkie swoje emocje i myśli. I co się okazuje, to wcale nie jest takie straszne, jak pierwotnie Ci się wydawało. W parze z "lękiem" idzie jego większy brat, który ma na imię "możliwość" . Nieefektywnym pytaniem jest: "Czy mam wyruszyć w podróż, odczuwając lęk?" Możesz oczywiście dalej siedzieć i wyobrażać sobie, jak byłoby fajnie gdyby... i czekać na okazję lub szansę, która może pojawi się w przyszłości. Wielu ludzi wzmacnia lęk, wykorzystując wizualizacje. Dlaczego tak jest, że skupiamy się na strachu, zamiast na zyskach z jego pokonania.

Do zobaczenia na szczycie
Nikodem Marszałek

źródło: artykuł Nikodema Marszałka
Dodaj do ulubionych 21 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (10)
romanj522
29.01.2011 22:20
Całe życie stajemy przed takimi drzwiami niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy.
w następstwie zbieramy doświadczenia bo za tymi drzwiami ZAWSZE COŚ JEST i jeżeli mamy więcej złych niż dobrych doświadczeń może nastąpić niechęć do kolejnego prawdopodobnie złego doświadczenia i wybór pada na sznur-nie jest dobry,ale pewny i przewidywalny.
Ja nadal wybieram drzwi :) mimo złych doświadczeń.Casem otwieram je potężnym kopniakiem,żeby przypadkiem się nie wycofać :)
ak808
6.09.2010 8:38
Bardzo inspirujący artykuł.
paulka
25.06.2010 21:50
Zastanawiam się czy warto jest próbować w miłości.niestety w tej materii zawsze się poddaję.
Penny01
8.03.2010 0:19
Fajny artykuł, choć przykład na początku jakoś mnie nie przekonuje.. hmm jest nawet nie do uwierzenia:p, proponuje wymyslic lepszy:p
Aneczka
20.01.2010 23:03
SUPER:) potrzebowałam czegoś takiego... just do it :) THX!
safol
29.12.2009 22:42
Swietny artykuł! Dodaje pewnosci!

JUST DO IT:)
Arin
21.11.2009 13:11
Znając mój charakter wybrałbym sznur :D tekst bardzo ciekawy :)
madzia69
15.11.2009 14:23
Ten artykuł daje bardzo duzo do myślenia, to jest wszystko prawda, zauważyłam że gdy czegos się boje ale mimo wszystko to robię rosnie we mnie taka siła, a gdy uciekam od czegoś czuje się coraz słabsza, dlatego zgadzam się w 100% z tym artykułem, lepiej ryzykować! Pozdrawiam
Angelamrowa
24.10.2009 23:10
Świetny tekst...;)
Ja bym mimo wszytko wybrała te drzwi niż sznur:)
Kasio
23.10.2009 20:04
Pięknie napisane, naprawdę pomaga uwierzyć we własne możliwości. : )