Optymizm a zdrowie

28.02.2006

W ciągu ostatnich pięciu lat laboratoria na całym świecie dostarczyły mnóstwo dowodów na to, że czynniki psychologiczne, szczególnie optymizm, mogą przyczyniać się do dobrego stanu zdrowia. Dowody te sprawiają, że niezliczone opowieści o osobach, którym stany psychiczne i emocjonalne, od śmiechu poczynając, na woli życia kończąc – poprawiły nie tylko samopoczucie, ale i – wydaje się – zdrowie, nabierają sensu

Optymizm może wpływać na dobry stan zdrowia w cztery różne sposoby.
Pierwszy sposób

Wyuczona bezradność czyni organizm bardziej podatny na rozwój komórek rakowych i osłabia system immunologiczny (odpornościowy)- system obrony komórkowej organizmu przed chorobą. Optymiści nie poddają się bezradności. Kiedy coś im się nie powiodło, nie ulegają łatwo depresji. Nie zaniechają działań. A zatem pierwszy sposób, w jaki optymizm może wpływać na stan twojego zdrowia, polega na zapobieganiu bezradności, a przez to na wzmacnianiu twojego systemu immunologicznego.


Drugi sposób

Przestrzeganie zdrowego trybu życia i zasięganie porad lekarskich. Weźmy pesymistę, który uważa, że choroba jest stała, ma zasięg uniwersalny i przyczynę wewnętrzną. Jest mało prawdopodobne by osoba taka rzuciła palenie, brała leki przeciwgrypowe, przestrzegała diety, uprawiała ćwiczenia fizyczne, a nawet przestrzegała zaleceń lekarza. W trakcie trwających trzydzieści pięć lat badań okazało się, iż rzeczywiście tak jest. Tak więc optymiści, którzy chętnie biorą własne sprawy w swoje ręce, są bardziej skłonni podjąć kroki zapobiegające chorobie. Są też skłonni zastosować się do terapii w przypadku, gdy chorują.


Trzeci sposób

Udowodniono statystycznie, że im więcej niepomyślnych wydarzeń spotyka daną osobę w danej, dowolnej, jednostce czasu, tym częściej ona choruje. Zgadnijmy, komu przytrafia się więcej niepomyślnych wydarzeń? Oczywiście, pesymistom. Są bardziej bierni, a zatem mniej skłonni do tego, by podjąć kroki, które mogą zapobiec niepomyślnym wydarzeniom, oraz mniej skłonni to tego, by położyć im kres, kiedy już się zaczną. A zatem jasne jak dwa razy dwa że optymiści chorują rzadziej.


Czwarty sposób

Zdolność utrzymywania głębokich przyjaźni i zdolność kochania innych zdaje się mieć istotne znaczenie dla zdrowia fizycznego. Ludzie w średnim wieku, mający przynajmniej jedną osobę, do której mogą zadzwonić w środku nocy i zwierzyć się ze swoich problemów, cieszą się lepszym zdrowiem niż ludzie nie mający przyjaciół. Osoby, które w czasie choroby dążą do odosobnienia, są narażone na jej nasilenie się. Pesymiści kiedy znajdą się w trudnej sytuacji, stają się bardziej pasywni i podejmują mniej starań, aby znaleźć oparcie w innych osobach. Związek między brakiem takiego oparcia a chorobą jest czwartą przyczyną, dla której należy wierzyć, iż optymistyczny styl życia przyczynia się do dobrego stanu zdrowia.qaoslp3księgarnia
optymizmu można się nauczyć

Dodaj do ulubionych 0 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (0)