Wszystko jest możliwe... Kroki 1-11

27.02.2006

...Jeśli tylko potrafisz to sobie wyobrazić, pewnego dnia może stać się rzeczywistością. Pragnienie, by być bardziej kreatywnym, jest częstym postanowieniem noworocznym wielu ludzi. Lecz zazwyczaj porzucanym. Ale wprowadzenie go w życie nie musi być tylko fikcją. Jest to kwestia kierowania się kilkoma prostymi krokami, które otworzą ci drzwi do szerszych możliwości, niż możesz sobie wyobrazić. Wystarczy tylko uruchomić swój umysł, a realizacja tych pomysłów jest tylko kwestią czasu. Wszystko zaczyna się od pomysłu. Ale co z nim robisz? Czy jesteś jedną z tych osób, które budzą się rano natchnione nową koncepcją na cudowny lek dla ludzkości, rzeczą, która zmieni życie człowieka, lub też scenariuszem na najlepszą powieść? A następnie, gdy otworzysz zaspane oczy, o wszystkim zapominasz, gdyż niezapłacony rachunek za telefon leżący na stole kuchennym sprowadza Cię z powrotem na ziemię.


Wszyscy mamy genialne pomysły.Krok 1: Wszyscy mamy genialne pomysły krążące po naszych głowach. Ale największą sztuką jest ich zapisanie. Nie na strzępkach papieru, które zaraz giną, lecz w specjalnych notesikach – najlepiej w twardej okładce. Ja używam formatu A5, gdyż są poręczne i mają czyste strony znakomite na rysunki, słowa, zdjęcia i użyteczne ścinki prasowe. Rzadko mija nam dzień bez znalezienia czegoś, co nas zainteresuje, i cudowną sprawą jest mieć miejsce gromadzenia tych materiałów, do których w każdej chwili możemy zajrzeć. Znajdź notatnik, który będzie pomagał właśnie Tobie! Nie pozwól, aby twoje pomysły gdzieś uleciały – są zbyt cenne.

Krok 2: Zrób sobie przerwę. Jeśli chcesz być kreatywny, znajdź sobie spokojną ławkę w parku – nawet w zimie. Albo równie dobrze możesz odpoczywać w wygodnym fotelu w domu czy też popijać kawę w café. To nie przypadek, że niektórym ludziom najlepiej myśli się w najmniejszym pomieszczeniu w domu. Tylko tam odnajdują ciszę i spokój. Każdy musi odnaleźć swoje miejsce, które będzie źródłem energii. Znam pewnego pracownika, który codziennie przed pracą siada w rogu kawiarni i przez godzinę pisze swoją powieść. Usiadłem tam pewnego dnia, aby sprawdzić, czy na mnie też tak podziała to miejsce; niestety nie. Ale idealnym miejscem dla mnie jest kawiarnia Murzynek. Można tam spokojnie usiąść w ciszy i patrzeć na obraz miasta za szybą. Jest to dla mnie najlepsze miejsce.


Krok 3: Zapisuj swoje pomysły bardzo szybko, nie zastanawiając się. Jak w brudnopisie, używaj także obrazków, zdjęć, artykułów, rzeczy z czasopism, magazynów albo broszur. Nidy nie wiesz, co Cię zainspiruje albo stworzy nowe powiązania. Rób listę rzeczy, które chciałbyś zrobić lub kupić i których chciałbyś użyć lub doświadczyć. Używaj mapy myśli.

Krok 4: Zadawaj właściwe pytania. Nie martw się, że nie odnajdujesz od razu właściwych odpowiedzi. Właściwe pytania to: „Co muszę robić, aby żyć 120 lat?” albo „Jak mogę zmienić świat?”. Złe pytania to: „Dlaczego jestem taki biedny i gruby?” „Dlaczego nie jestem bogaty i sławny jak Madonna?”. Odpowiedź: Ponieważ nigdy nie zwracasz uwagi na siebie i nie podejmujesz ryzyka!


Krok 5: Podejmowanie ryzyka powinno stać się zwyczajem w twoim życiu. Powinno cię to cieszyć. Delektuj się wyzwaniem. Bądź entuzjastą. Zmień swój schemat myślenia. Spróbuj nowego jedzenia, nowych dróg do pracy lub do szkoły, innych czasopism, kursów, których nigdy wcześniej nie próbowałeś. Zignoruj polecenie mamy z dzieciństwa „Tylko pamiętaj: nie rozmawiaj z nieznajomymi”, chyba że jesteś jeszcze dzieckiem.

Krok 6: Pozostań skoncentrowany. Pomimo wszystko – ryzyko jest RYZYKIEM. Ale nie pozwól, aby to cię powstrzymało. Mówi się „Jeśli coś mnie nie zabije, sprawi, że będę silniejszy”. Nie powinieneś pytać swoich przyjaciół o ich opinię, kiedy podejmujesz kreatywne ryzyko. Nie zrozumieją cię. Nie pytaj innych o pozwolenie, ponieważ w dobrych dla ciebie intencjach wygłoszą swoje obawy, które sprawią, że zaczniesz się wahać. Jednakże optymistycznie nastawieni przyjaciele będą pełni entuzjazmu dla twojego nowego projektu. Słuchaj swego wewnętrznego głosu. Ucisz diabelskie sygnały samokrytyki i niewiary we własne możliwości. Odruchy bezwarunkowe to często właściwe odruchy.


Rada: Bądź dziki. Nie ograniczaj własnych możliwości. Zawsze obiecywałeś sobie, że nauczysz się hiszpańskiego lub grać na pianinie, że stworzysz hospicjum albo mecenat sztuki na Ukrainie, nakręcisz film lub polecisz na księżyc. Uwolnij umysł!

Krok 7: Nie bój się stawiać sobie ambitnych celów. Wszyscy posiadamy wyobraźnię, to jest tylko kwestia jej dostrzeżenia. Ludzie zazwyczaj uważają, że kreatywni są tylko artyści, ale przecież kreatywnym musi być ktoś, kto otwiera nową firmę albo łączy ze sobą umiejętności z różnych dziedzin życia.

Krok 8: Zrelaksuj się. Świetna w tym celu jest muzyka. Upewnij się, że będzie to muzyka spokojna, a jej ton często zabierze twój umysł w nowe przestrzenie. Ja preferuję luźną muzykę, ale inni wolą klasyczną, indiańską albo nawet hip-hop, aby wprowadzić się w dobry nastrój. Pamiętaj, że nikt nie jest taki sam. Rób to, co tobie odpowiada.

Krok 9: Wypisz wszystkie rzeczy, w których jesteś DOBRY. Nie po prostu: lekarz, inżynier etc. To nie jest CV. Wypisz wszystko: znawca jedzenia, windsurfing, malowanie, praca w grupie, kochanie się i pieczenie wspaniałych ciastek. Będziesz zaszokowany wynikami. Jeśli lista jest krótsza niż 30 punktów, wciąż nad nią pracuj i zapytaj o zdanie innych ludzi, jakie masz mocne strony.


Krok 10: Teraz weź głęboki oddech i wypisz wszystkie rzeczy, w których jesteś ZŁY. Nie martw się. Bądź surowy wobec siebie. Daj sobie chociaż 3 minuty, aby je wszystkie wypisać. Jeśli jest ich mniej niż 30 – ja będę zaskoczony. Znów weź głęboki oddech i zakreśl trzy najgorsze rzeczy. Uśmiechnij się szeroko i pomyśl, że to są twoje wyzwania, które możesz znacznie poprawić lub wyeliminować. Teraz podrzyj kartkę i wyrzuć ją, ponieważ nie ma limitów dla kreatywności.

Krok 11: Popatrz jeszcze raz na listę z rzeczami, w których jesteś dobry. Tak, dobrze myślisz. Zakreśl trzy z nich. To są twoje główne narzędzia do tego, aby twoje marzenia stały się rzeczywistością. W dodatku na kartce powinno znajdować się co najmniej kolejnych 27, aby je wspierać.

Dodaj do ulubionych 14 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (6)
lawenda
22.07.2011 11:10
Świetny artykuł :) już szukam jakiegoś czystego zeszytu ;)
Judy
9.01.2010 12:13
Fantastyczny artukuł! Wiele mądrych rad, które można wprowadzić w życie od zaraz.
Dr.Solferno
29.10.2009 22:54
Wspaniałe rady, staram się wprowadzić je w swoje życie i wierzę, że się uda i przyniosą efekty.
Bea
Bea
28.04.2008 23:05
siwietny artykul! brawo! warto sprobowac tych technik.
Grzegorz
Grzegorz
15.07.2007 17:00
Jeden z artykułów w necie na temat sukcesu który proponuje realne rady. Nie jest tylko kolejną przepisaną kopią znanych mentorów. Pochwalam
Anka
Anka
1.12.2006 16:59
Artykuł bardzo celnie ujmuje najważniejsze rzeczy w życiu każdego człowieka. Niestety jesteśmy narodem, który lubi się martwić i nie lubi ryzykować. Nie umiemy się cieszyć z sukcesu innych, a to błąd. Trzeba durzo samozaparcia i odporności na krytykę innych, aby tak postępować. Ale to jest właśnie to! Wtedy żyje się pełną piersią.