Aby móc działać naprawdę skutecznie i w pełni wykorzystać swój potencjał, musisz mieć nie tylko poczucie własnej wartości i proaktywne nastawienie do życia, ale także ćwiczyć pozytywne myślenie.
Myśl pozytywnie!
"Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli".
Marek Aureliusz
"Medytacje"
Pozytywne myślenie składa się z dwóch umiejętności: pierwsza to wiara w pozytywny skutek naszego działania; druga - to zdolność dokonywania operacji myślowych, a w ślad za nimi - fizycznych, zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które nam w jakiś sposób służą.
Zdolność do pozytywnego myślenia utrzymuje się u różnych osób na różnym poziomie, zależnie od tego, jakie programy znajdują się w ich podświadomości, oraz od tego, na ile - w sposób świadomy - potrafią te programy modyfikować.
Nasza podświadomość ma w sobie coś z komputera - zbiera i przechowuje dane. To, jak jest zaprogramowana, zależy od informacji ze świata zewnętrznego, czyli od wcześniej zdobytych doświadczeń i ich interpretacji, ale także od informacji na temat nas samych i naszych zachowań uzyskanych na drodze doświadczenia i od innych ludzi. Przypominamy: im więcej pozytywnych informacji o sobie, tym większe poczucie własnej siły i większa wiara w dobry rezultat działania. Im więcej dobrych informacji na temat świata, ludzi i generalnie - rzeczywistości, tym częściej efekty działań są pozytywne. Wiara w sukces dodaje sił, uskrzydla, redukuje stres. Wszystko to zwykle sprzyja jakości naszej pracy.
Pozytywne informacje na temat ludzi i świata powodują - niezależnie od naszej woli - nastrój, który sprzyja działaniu. Negatywne mogą tworzyć lęki oraz obniżać zapał i entuzjazm, a w konsekwencji - poziom energetyczny. Dlatego z punktu widzenia skutecznego działania cenne jest dostarczanie sobie jak najwięcej pozytywnych informacji na własny temat oraz potwierdzenia szansy na sukces. Czasami w tym celu trzeba dołożyć nowe dane do mózgowego "komputera", a zatem zmienić program. Możesz to zrobić!
Pamiętaj!
* Nie unikaj oceny innych i poprawiaj to, co możesz poprawić.
* Słuchaj raczej tych, którym udało się coś zrobić, niż tych, którym to się nie udało.
* Bierz pod uwagę fakt, że ci, którym nie wyszło, po prostu częściej i głośniej o tym mówią, pomyśl jednak, ilu osobom udaje się osiągać to, co zamierzyły.
* Zauważ, że więcej ludzi pracuje, niż nie pracuje, a pracę dostają ci, którzy naprawdę wytrwale jej szukają.
* Nie narzekaj i nie słuchaj tych, którzy narzekają, najłatwiej jest bowiem obarczać odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia innych i - generalnie - świat; nie zatruwaj siebie i innych negatywnym stosunkiem do rzeczywistości.
* Posługuj się faktami i staraj się używać jak najmniej określeń wartościujących i oceniających o negatywnym zabarwieniu, gdy mówisz o zdarzeniu, które nie było pozytywne.
* Miej odwagę ryzykować i zgadzać się na zmiany.
Na nasz nastrój, chęć do działania i poziom entuzjazmu wpływa również to, co dociera do nas codziennie z mediów, a także od ludzi - ich komentarze na temat świata i rzeczywistości. Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, wszelkie negatywne i smutne informacje tworzą w nas nastrój niesprzyjający działaniu. To, jaka atmosfera utrzymuje się w rodzinie, firmie, klasie, a nawet w państwie - w istotny sposób wpływa na wyniki działania, a także na... poziom zdrowia fizycznego członków tych grup.
Dlatego warto samodzielnie dbać o tworzenie pozytywnej atmosfery wokół siebie, tworzyć nastrój nadziei i wiary, a także bronić się - jak przed bakteriami i infekcją - przed malkontenctwem innych. Łatwo to robić, kiedy ma się dookoła raczej pozytywnie myślące osoby.
Jeśli otaczają Cię ludzie niezadowoleni ze swojego życia, narzekający i mówiący o jego "ciężarze", będziesz musiał włożyć w swoje pozytywne nastawienie więcej pracy.
Radzimy:
* jak najrzadziej oglądaj wszelkiego typu sensacyjne programy telewizyjne,
* nie oglądaj filmów pełnych przemocy i agresji;
* nie graj w brutalne gry komputerowe,
* słuchaj wiadomości podawanych raczej w spokojnym tonie,
* nie używaj bezmyślnie negatywnych określeń i słów,
* zadbaj o ładny język.
Niezależnie od tego, jak mocno wierzylibyśmy w to, że wszystko będzie dobrze, życie niesie nam od czasu do czasu - z różnych powodów - nieprzyjemne doświadczenia, których nie chcemy; czasami są to wręcz doświadczenia naprawdę trudne, ciężkie, bolesne. Trzeba sobie uświadomić, że wartość życia mieści się również w doświadczaniu cierpienia i bólu; a w związku z tym - są one czymś, co trzeba przeżyć.
Ćwicz pozytywne myślenie
6.04.2006

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać artykuły do ulubionych - zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Dodaj do ulubionych
23
Wykop
Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Tagi:
Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
To tak, jakbyśmy definiowali dla swojego umysłu filtr, jakich informacji ma nam dostarczać,d
Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli w życiu, ale nasze nastawieni może sprawić, że wszystko przybirze najdoskonals
Piotr
http://afirm
Trochę w innym kontekście ale również o pozytywnym myśleniu można poczytać na OnkoDziecko ->
http://onkod