Ćwicz pozytywne myślenie

6.04.2006

Aby móc działać naprawdę skutecznie i w pełni wykorzystać swój potencjał, musisz mieć nie tylko poczucie własnej wartości i proaktywne nastawienie do życia, ale także ćwiczyć pozytywne myślenie.

Myśl pozytywnie!"Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli".
Marek Aureliusz
"Medytacje"

Pozytywne myślenie składa się z dwóch umiejętności: pierwsza to wiara w pozytywny skutek naszego działania; druga - to zdolność dokonywania operacji myślowych, a w ślad za nimi - fizycznych, zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które nam w jakiś sposób służą.

Zdolność do pozytywnego myślenia utrzymuje się u różnych osób na różnym poziomie, zależnie od tego, jakie programy znajdują się w ich podświadomości, oraz od tego, na ile - w sposób świadomy - potrafią te programy modyfikować.

Nasza podświadomość ma w sobie coś z komputera - zbiera i przechowuje dane. To, jak jest zaprogramowana, zależy od informacji ze świata zewnętrznego, czyli od wcześniej zdobytych doświadczeń i ich interpretacji, ale także od informacji na temat nas samych i naszych zachowań uzyskanych na drodze doświadczenia i od innych ludzi. Przypominamy: im więcej pozytywnych informacji o sobie, tym większe poczucie własnej siły i większa wiara w dobry rezultat działania. Im więcej dobrych informacji na temat świata, ludzi i generalnie - rzeczywistości, tym częściej efekty działań są pozytywne. Wiara w sukces dodaje sił, uskrzydla, redukuje stres. Wszystko to zwykle sprzyja jakości naszej pracy.

Pozytywne informacje na temat ludzi i świata powodują - niezależnie od naszej woli - nastrój, który sprzyja działaniu. Negatywne mogą tworzyć lęki oraz obniżać zapał i entuzjazm, a w konsekwencji - poziom energetyczny. Dlatego z punktu widzenia skutecznego działania cenne jest dostarczanie sobie jak najwięcej pozytywnych informacji na własny temat oraz potwierdzenia szansy na sukces. Czasami w tym celu trzeba dołożyć nowe dane do mózgowego "komputera", a zatem zmienić program. Możesz to zrobić!

Pamiętaj!


* Nie unikaj oceny innych i poprawiaj to, co możesz poprawić.
* Słuchaj raczej tych, którym udało się coś zrobić, niż tych, którym to się nie udało.
* Bierz pod uwagę fakt, że ci, którym nie wyszło, po prostu częściej i głośniej o tym mówią, pomyśl jednak, ilu osobom udaje się osiągać to, co zamierzyły.
* Zauważ, że więcej ludzi pracuje, niż nie pracuje, a pracę dostają ci, którzy naprawdę wytrwale jej szukają.
* Nie narzekaj i nie słuchaj tych, którzy narzekają, najłatwiej jest bowiem obarczać odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia innych i - generalnie - świat; nie zatruwaj siebie i innych negatywnym stosunkiem do rzeczywistości.
* Posługuj się faktami i staraj się używać jak najmniej określeń wartościujących i oceniających o negatywnym zabarwieniu, gdy mówisz o zdarzeniu, które nie było pozytywne.
* Miej odwagę ryzykować i zgadzać się na zmiany.

Na nasz nastrój, chęć do działania i poziom entuzjazmu wpływa również to, co dociera do nas codziennie z mediów, a także od ludzi - ich komentarze na temat świata i rzeczywistości. Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, wszelkie negatywne i smutne informacje tworzą w nas nastrój niesprzyjający działaniu. To, jaka atmosfera utrzymuje się w rodzinie, firmie, klasie, a nawet w państwie - w istotny sposób wpływa na wyniki działania, a także na... poziom zdrowia fizycznego członków tych grup.

Dlatego warto samodzielnie dbać o tworzenie pozytywnej atmosfery wokół siebie, tworzyć nastrój nadziei i wiary, a także bronić się - jak przed bakteriami i infekcją - przed malkontenctwem innych. Łatwo to robić, kiedy ma się dookoła raczej pozytywnie myślące osoby.

Jeśli otaczają Cię ludzie niezadowoleni ze swojego życia, narzekający i mówiący o jego "ciężarze", będziesz musiał włożyć w swoje pozytywne nastawienie więcej pracy.

Radzimy:

* jak najrzadziej oglądaj wszelkiego typu sensacyjne programy telewizyjne,
* nie oglądaj filmów pełnych przemocy i agresji;
* nie graj w brutalne gry komputerowe,
* słuchaj wiadomości podawanych raczej w spokojnym tonie,
* nie używaj bezmyślnie negatywnych określeń i słów,
* zadbaj o ładny język.

Niezależnie od tego, jak mocno wierzylibyśmy w to, że wszystko będzie dobrze, życie niesie nam od czasu do czasu - z różnych powodów - nieprzyjemne doświadczenia, których nie chcemy; czasami są to wręcz doświadczenia naprawdę trudne, ciężkie, bolesne. Trzeba sobie uświadomić, że wartość życia mieści się również w doświadczaniu cierpienia i bólu; a w związku z tym - są one czymś, co trzeba przeżyć.
Dodaj do ulubionych 23 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (22)
Alex2102
3.02.2015 10:25
tak tylko najgorzej jak ktos z kim zyjesz nie mysli wogole pozytywnie i gasi mnie i moje nastawienie do zycia:(
Odkrywca2014
6.08.2014 15:50
Im lepiej o sobie myślimy,tym lepiej się ze sobą czujemy.Tak samo,im lepiej myślimy o świecie i ludziach,tym więcej pozytywnych stron w nich dostrzegamy.
To tak, jakbyśmy definiowali dla swojego umysłu filtr, jakich informacji ma nam dostarczać,do jakich przykuwać naszą uwagę. Ma wybierać perły pośród milionów śmieciowych informacji,którymi jesteśmy bombardowani.
Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli w życiu, ale nasze nastawieni może sprawić, że wszystko przybirze najdoskonalszy dla nas obrót :)
Piotr
http://afirmacjezycia.pl
Kasha
29.05.2014 9:12
Fajny wpis. Potrzeba nam dużo pozytywów.
Trochę w innym kontekście ale również o pozytywnym myśleniu można poczytać na OnkoDziecko ->
http://onkodziecko.pl/index.php/pl/porady/psycholog/56-myslenie-pozytywne-czyli-jakie.html
andrut19833
15.09.2013 16:02
Bardzo dobrze opisany artykul, kwestia praktyki i sukces murowany :)
ewa30150
5.06.2013 11:21
świetny artykuł:):)po przeczytaniu od razu mam więcej energii do działańia;)
mkowal002
12.07.2011 23:58
świetny artykuł.Wizualnie przedstawione jest na tej stronie http://adrianomax.pl/spelnienie-marzen/.Również fajnie
kabanos44p
26.11.2010 18:18
jesteśmy tym o czym myślimy
finia
15.06.2010 17:01
Wspanialy artykol...
Owoluszka
9.06.2010 7:31
...Jest rano...nowy dzień...Świat, który widzę wokół siebie jest odzwierciedleniem moich myśli i przekonań - zmieniam je zatem na super pozytywne :D
asix077
14.05.2010 19:29
Staram się niektóre z podanych w artykule porad wprowadzać w swoje życie i to faktycznie poprawia samopoczucie :)