25 rad, jak unikać konfliktów

17.05.2006

"Mam z nim pracować? Nigdy w życiu". Słyszałeś to kiedyś?
Stres, konflikt, napięcie, niechęć, wrogość... nie służą tworzeniu pozytywnej atmosfery w pracy. Nie każde spięcie musi kończyć się podbitym okiem.
Oto 25 sprawdzonych metod redukowania napięcia i unikania konfliktów w celu szukania i budowania trwałego porozumienia:


1. Przewiduj, co się może wydarzyć, zanim problem się pojawi.
Wolę mieć do czynienia z niezadowolonym klientem, który jasno przedstawia swoje racje, niż z ugrzecznionym klientem, który nie ma pojęcia, czego chce. Musisz z wyprzedzeniem wiedzieć, do czego zmierzasz. Łatwiej wtedy jest słuchać i dostosować się do sytuacji. Bez celu trudno zrozumieć sytuację i jej kontekst i wtedy szybciej o pochopne decyzje i nierozsądne reakcje.

2. Zacznij od wykazania dobrej woli.
Kiedy przeszywasz klienta wzrokiem i cedzisz słowa z zaciśniętymi zębami, tylko zwiększasz stężenie negatywnych fluidów w powietrzu. Pokaż gotowość do kompromisu i wspaniałomyślności, nawet jeżeli nie przepadasz za daną osobą lub nie odpowiada Ci sytuacja. Dzięki temu ustalasz pewien standard zachowania i stwarzasz szansę na otwartą komunikację.


3. Zakładaj, że "mniej jest lepiej".
Bez względu na poziom frustracji nie pogrążaj się w konfrontacji. Szczególnie na początku, więcej słuchaj, mów mniej. Poruszaj się wolniej i mów ciszej. Takie zachowanie - bardzo popularne w świecie zwierząt - sprawia, że druga strona czuje się bardziej bezpiecznie i pewnie w Twoim towarzystwie

4. Zaczynaj wolno, zanim przyśpieszysz.
W czasie pierwszego spotkania mów wolniej i bardziej ogólnie. Daj drugiej stronie szansę wyznaczenia "własnego terytorium" i poczucie bycia wysłuchanym. Z czasem możesz przyśpieszyć i pozwolić sobie na większą bezpośredniość. Jak to wygląda w praktyce? Wypożycz kilka filmów z porucznikiem Columbo.

5. Nie oskarżaj.
Kiedy rozmawiasz z kimś, kto Cię denerwuje, łatwo pochopnie oskarżyć go o pomyłkę. Na przykład: "To nie jest prawda", "Mylisz się", "Jesteś irytujący". To wyzwala automatyczną kontrreakcję: "To ja mam rację! Ty się mylisz! To Ty jesteś irytujący!". Lepiej odwołaj się do swoich uczuć. Nikt nie może ich negować. Powiedz zatem: "Nie rozumiem, do czego zmierzasz. Czuję się zdenerwowany".

6. Zachowuj się tak, jakby świat Cię lubił.
Zakładaj dobre intencje u drugiej osoby, szczególnie kiedy ich nie dostrzegasz. Rozwiązanie konfliktu w 99% polega na wypracowaniu kompromisu.

7. Graj w otwarte karty.
Każdy z nas posługuje się szeroką gamą zachowań werbalnych i niewerbalnych. Ich paleta zostało mocno uszczuplona po skończeniu 10 lat. Gra w otwarte karty polega na przypomnieniu sobie pewnych reakcji z dzieciństwa. Poszerz swoje zachowanie o reakcje drugiej osoby, sposób i tempo mówienia, gesty, mimikę, itd. Dzięki temu poczujesz się pewniej i "bliżej" Twojego rozmówcy.

Dodaj do ulubionych 9 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (1)
BlackAngel
22.03.2010 12:45
Czytając ten tekst przychodziły mi na myśl różne sytuacje z mojego życia i faktycznie porady te są bardzo praktyczne i pomocne :)