Prześpij się z problemem

23.12.2006

Gdy mamy kłopot z podjęciem decyzji lub ze znalezieniem rozwiązania, często mówimy: „Trzeba przespać się z problemem”. Naukowcy uważają, że to powiedzenie jest słuszne − sen rzeczywiście sprzyja kreatywnemu myśleniu i pomaga w rozwiązywaniu trudności.

Potwierdził to eksperyment, w którym 66 osób, wykorzystując przedstawione im dwie reguły, miało przestawiać osiem cyfr w celu uzyskania określonego wyniku. Badacze nie poinformowali ich o tym, że istnieje trzecia reguła, która może znacznie przyspieszyć jego uzyskanie. Uczestnicy eksperymentu pracowali w grupach. Pierwsza zaraz po wykonaniu zadania udała się na ośmiogodzinny nocny wypoczynek, druga musiała utrzymać ośmiogodzinną aktywność w nocy, a trzecia była aktywna przez kolejne osiem godzin dnia. Badacze zaobserwowali, że ludzie, którym pozwolono na sen, mieli ponad dwukrotnie większą szansę odkrycia trzeciej reguły niż ci, którzy musieli być aktywni. Odkryło ją 59 proc. osób z grupy śpiącej i około 23 proc. osób w pozostałych dwóch grupach. Wyniki tego eksperymentu są więc mocnym argumentem za wysypianiem się, szczególnie dla ludzi, którzy ograniczają czas snu, aby realizować coraz to więcej obowiązków.
źródło: źródło: http://kiosk
Dodaj do ulubionych 1 Wykop

Poleć Zgłoś nadużycie
Dodany przez użytkownika:
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze - zaloguj się

Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie Pozytywne.com, zarejestruj się
Komentarze (4)
MaRtuSiaaa
11.01.2010 20:53
gorzej, jeśli zacznie się myśleć o tym problemie przed snem.. w moim przypadku odrazu sie rozbudzam i sen odrazu odchodzi. :( A jak tu nie myśleć, kiedy właśnie wtedy po calym dniu zostajesz sam ze swoimi myślami/problemami. Cały czas szukam "złotego środka".. więc komentujcie! Pozdr:)
Kasia
Kasia
25.02.2009 20:01
to naprawdę pomaga... serio...

gdy ktos ma jakiś kłopot zawsze mu radze zeby się zanim przespał najpierw zanim podejmie jakies durne decyzje... podczas snu nie myślisz o problemie... nie pogłębiasz się w przekonaniu że jest to jakaś tragedia...
jak wstajesz masz trzeźwy łeb i lepsze warunki do myślenia... problemy które przedtem wydawały się okropne tak naprawdę czasem to małe blachostki z którymi dajemy radę sobie poradzić...
także z całego serca polegam sen...
kzz
kzz
17.01.2007 17:50
a jak nie pomoże z problemem to prześpij się z Kłopotem!!
maria
maria
10.01.2007 9:32
a jak ktoś nie może spać